Niedawno kontrowersje wzbudziło oświadczenie burmistrza Świebodzina, Tomasza Sielickiego, który za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że miasto zamierza „przywrócić Park Chopina” mieszkańcom poprzez usunięcie gniazd gawronów oraz wypłoszenie młodych osobników za pomocą sokolnika.
Burmistrz dodał, że zgodę na działania wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. „Uważamy, że podjęte przez nas prace przywrócą komfort życia naszym mieszkańcom, a także umożliwią swobodne korzystanie z miejskiej przestrzeni” – napisał Sielicki.
Działania władz Świebodzina nie są, niestety, odosobnionym przypadkiem. Zezwolenia na płoszenie gawronów wydano w ciągu ostatnich kilku miesięcy również w Tuszynie, w Parku Starościańskim w Kępnie, w Parku Niepodległości w Błaszkach, w parku przy Rynku Stanisława Augusta w Augustowie, w Kielcach oraz gminie Oksa. Dlaczego gawrony stały się w Polsce tak niemile widzianymi ptakami?
Gawrony zagrożone wyginięciem w Polsce
Jak informuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, wynika to z niejednolitego statusu prawnego tych ptaków, które są objęte ochroną ścisłą poza obszarem administracyjnym miast, natomiast na ich obszarze jedynie częściową.
W związku z tym od 16 października do końca lutego, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne, ich gniazda mogą być usuwane z obiektów budowlanych lub terenów zieleni.