Do Polski wróciła Skierka. Słynny bocian czarny przyleciał z zimowania w Grecji

Po pokonaniu około 1400 kilometrów, z Grecji wróciła do Polski Skierka – znana w naszym kraju samica bociana czarnego. Dzięki kamerom, Skierkę w rejonie Bolewic w Wielkopolsce zaobserwowali leśnicy.

Publikacja: 13.03.2024 14:43

Skierka w drodze do Polski pokonała około 1400 km w linii prostej.

Skierka w drodze do Polski pokonała około 1400 km w linii prostej.

Foto: Nadleśnictwo Bolewice, Lasy Państwowe

Podczas gdy Polsce często spotkać można bociany białe, szansa zobaczenia bociana czarnego, są dużo mniejsze – zwierzęta te są bowiem dużo bardziej płochliwe, niż ich popularni kuzyni. W ostatnim czasie udało się jednak zaobserwować samicę tego gatunku – w Nadleśnictwie Bolewice kamera zarejestrowała powrót do gniazda reprezentantki tego gatunku. To Skierka, która od lat obserwowana jest przez przyrodników.

Skierka: samica bociana czarnego w Polsce. Wróciła po zimowaniu

Jak poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych Nadleśnictwo Bolewice, kamera umieszczona przez członków Komitetu Ochrony Orłów zarejestrowała powrót do gniazda samicy bociana czarnego. „Skierka w gnieździe. Nasza piękna, ptasia celebrytka. Jeszcze rano była na Węgrzech” - czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku. 

Jak czytamy w serwisie społecznościowym, ptak miał wystartować 3 marca o godzinie 9:00 i wylądować w Polsce przy gnieździe w Nadleśnictwie Bolewice 11 marca o godz. 14:00. „Oczywiście nie leciała cały czas przez te osiem i pół dnia. Nocami odpoczywała, rankami żerowała i dopiero leciała dalej przez: Macedonię Północną, Serbię, Węgry i Słowację. Pokonała około 1400 km w linii prostej" - czytamy w opisie filmu opublikowanego w serwisie YouTube na profilu Komitet Ochrony Orłów Eagle Conservation Committee. 

Gniazdująca w lesie w rejonie Bolewic Skierka przyleciała do Wielkopolski po sezonie zimowania już po raz szósty. „Skierka doleciała wczoraj od zachodu, ponieważ ostatecznie leciała przez Czechy i potem przez Legnicę, Żagań, Krosno Odrzańskie. Na wysokości Świebodzina skręciła w kierunku Bolewic. Wczoraj pojawiła się na krótko także przy gnieździe w Wolsztynie” – czytamy na Facebooku Nadleśnictwia Bolewice. 

Czytaj więcej

Ptaków jest coraz mniej. Przez zmiany klimatu nie mogą odchować młodych

Ptak wykluł się w Puszczy Bolimowskiej w centralnej Polsce w 2017 roku. Posiada lokalizator GPS/GSM założony w tym samym roku w Nadleśnictwie Skierniewice w ramach projektu POIS „BocianiMy w Lasach”.

Czytaj więcej

Niespotykane zachowanie ptaków w Polsce. Skąd się bierze?

Bocian Czarny – w Polsce gatunek rzadki

Bocian czarny to gatunek dużego ptaka z rodziny bocianowatych, szeroko rozprzestrzeniony, choć nieczęsty. Lęgnie się na rozproszonych obszarach w Europie – głównie w Hiszpanii oraz centralnych i wschodnich częściach kontynentu – a także w Azji, na wschód po Ocean Spokojny. 

Bociany czarne podejmują długodystansowe migracje. Zimowiska populacji europejskiej ulokowane są w tropikalnych rejonach Afryki Subsaharyjskiej, natomiast populacji azjatyckiej na subkontynencie indyjskim. 

Przeciętna długość ciała tego ptaka wynosi 95–100 cm, rozpiętość skrzydeł natomiast 145–155 cm. Upierzenie w większości czarne z białym spodem ciała, wyróżniają się czerwone nogi i długi, ostro zakończony czerwony dziób.

W przeciwieństwie do blisko spokrewnionych bocianów białych, bociany czarne są płochliwe i skryte – przeważnie przebywają one pojedynczo lub w parach. Zamieszkują głównie mokradła, okolice rzek czy wód śródlądowych. 

Zwierzęta
Rusza wielkie liczenie ptaków w Polsce. Każdy może dołączyć do tej akcji
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Zwierzęta
Muchy przegrają ze zmianami klimatu? Nowe ustalenia badaczy
Zwierzęta
Chwilowa radość dla nas, trauma dla zwierząt. Eksperci: Świętujmy, ale bez fajerwerków
Zwierzęta
Dziesiątki martwych fok nad Bałtykiem. Co się stało zwierzętom?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Zwierzęta
Jeż europejski na „czerwonej liście”. Eksperci alarmują: to gatunek zagrożony
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej