Reklama
Rozwiń

Człowiek odpowiada za wyginięcie 1400 gatunków ptaków. „Zniknęły bez śladu”

Naukowcy ustalili, że człowiek jest odpowiedzialny za wyginięcie 1430 gatunków ptaków, większość wyginęła w ciągu ostatnich kilkunastu tysięcy lat. Wiele z nich zniknęło zanim powstały źródła pisane, więc nie pozostał po nich żaden ślad.

Publikacja: 20.02.2024 13:28

Z polskich miast coraz szybciej znikają wróble. Te ptaki zazwyczaj wiły gniazda w szczelinach fasad

Z polskich miast coraz szybciej znikają wróble. Te ptaki zazwyczaj wiły gniazda w szczelinach fasad budynków, ale powszechna termomodernizacja sprawiła, że miasta stały się dla wróbli coraz mniej przyjazne.

Foto: Tomislav Galić Unsplash

Badanie opublikowane na łamach czasopisma „Nature Communications” wykazało, że skala wymierania gatunków ptaków jest dwukrotnie większa niż wcześniej szacowano. Jak szacuje Brytyjskie Centrum Ekologii i Hydrologii (UKCEH), oznacza to, że od późnego plejstocenu wyginęło aż 12 proc. wszystkich istniejących obecnie gatunków ptaków. Jako główną przyczynę wskazano działalność człowieka, a wśród najbardziej szkodliwych praktyk wymieniono wylesianie, polowania oraz wprowadzanie gatunków inwazyjnych.

Ile gatunków ptaków żyje na świecie? 

W badaniu wykorzystano modele statystyczne, aby ekstrapolować te dane na podstawie istniejących danych na temat pozostałości kopalnych. Wcześniejsze badania na ten temat opierały się o dobrze udokumentowanych wymieraniach, których historia sięga nieco ponad 500 lat. Naukowcy podkreślają, że poprzednie ustalenia były niedoszacowane, gdyż szczątki ptaków łatwiej ulegają rozpadowi, a część gatunków wyginęła, zanim została zarejestrowana.

Czytaj więcej

Niespotykane zachowanie ptaków w Polsce. Skąd się bierze?

Ustalono, że spośród 640 znanych gatunków ptaków, które wyginęły od późnego plejstocenu, 90 proc. żyło na wyspach zamieszkałych przez ludzi. Wśród nich znalazły się gatunki takie jak dodo z Mauritiusa, alka wielka z północnego Atlantyku oraz dudek olbrzymi z Świętej Heleny. Autorzy badania doszli do wniosku, że do tej liczby należy doliczyć kolejne 790 nieznanych gatunków, spośród których jedynie 50 wyginęłoby bez ingerencji człowieka.

Wyginięcie ptaków to skutek działalności człowieka – między innymi poprzez zniszczenie siedlisk czy przyniesienie ze sobą takich zwierząt jak psy, świnie czy szczury, które atakowały gniazda, czy rywalizowały z ptakami o pożywienie. 

Naukowcy oceniają, że po przybyciu ludzi na wyspy na wschodnim Pacyfiku, takie jak Hawaje i Wyspy Cooka, w XIV wieku wyginęło 570 gatunków ptaków. To potencjalnie największe w historii wymieranie kręgowców spowodowane działalnością człowieka i ma ogromne konsekwencje dla obecnego kryzysu różnorodności biologicznej. 

Ustalenia płynące z badania wskazują na skalę wpływu człowieka na bioróżnorodność. Obecnie na świecie żyje 11 000 gatunków ptaków. Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkuset lat, nawet 700 z nich może wyginąć. Autorzy badania alarmują, że aby temu zapobiec, konieczne jest zwiększenie wysiłków na rzecz ochrony ptaków, w tym odbudowy siedlisk.

Zwierzęta
Fala krytyki w sprawie odstrzału niedźwiedzi. „Obiecywali ochronę przyrody!”
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Zwierzęta
Zmiany klimatu wpłyną na spadek produkcji mleka. „Nie da się temu zapobiec”
Zwierzęta
Nowy rodzaj kleszczy powoduje alergię na mięso. Eksperci: to efekt zmian klimatu
Zwierzęta
„Czarna pszczoła” znów w w Polsce. Naukowcy uważali ją za wymarłą
Zwierzęta
Wojna w Ukrainie zagrożeniem dla pszczół. Eksperci wskazują główny powód