Raport: co czwarty gatunek ryb słodkowodnych zagrożony wyginięciem. Fatalne dane

Zanieczyszczenia i zmiany klimatyczne zagrażają kolejnym tysiącom gatunków zwierząt i roślin. Autorzy Czerwonej Listy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) ogłosili, że wyginięcie zagraża aż jednej czwartej gatunków ryb słodkowodnych. Wśród ryb zagrożonych znalazł się między innymi łosoś atlantycki

Publikacja: 14.12.2023 13:57

Co czwartemu gatunkowi na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) zagraża prze

Co czwartemu gatunkowi na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) zagraża przełowienie.

Foto: Lou Benoist / AFP

Jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) ok. 44 016 gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Stanowi to mniej więcej jedną trzecią gatunków umieszczonych na Czerwonej Liście IUCN. Według Yale Environment 260, co najmniej 7000 gatunków jest zagrożonych z uwagi na pogłębiający się kryzys klimatyczny.

Aktualizacje Czerwonej Listy wykazały również, że wyginięcie grozi co czwartemu gatunkowi ryb słodkowodnych. Oceniono, że 57 proc. gatunków ryb słodkowodnych zagrożonych wyginięciem najbardziej cierpi z powodu zanieczyszczenia wody, 45 proc. jest dotkniętych skutkami stawiania tam i poborem wody, 33 proc. zagrażają gatunki inwazyjne oraz szkody spowodowane chorobami. Co czwartemu gatunkowi zagraża przełowienie, a 17 proc. cierpi z powodu konsekwencji związanych z kryzysem klimatycznych, takich jak podnoszenie się poziomu mórz.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Zwierzęta
Dziesiątki martwych fok nad Bałtykiem. Co się stało zwierzętom?
Zwierzęta
Jeż europejski na „czerwonej liście”. Eksperci alarmują: to gatunek zagrożony
Zwierzęta
Narodziny czworaczków we wrocławskim zoo. „Sukces na światową skalę”
Zwierzęta
Szerszeń azjatycki coraz bliżej Polski. Na Słowacji odkryto pierwsze gniazdo
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zwierzęta
Dziki łosoś w Norwegii wyginie? Mogą go zastąpić ryby hybrydowe