Mrówka ognista (Solenopsis invicta), nazywana też ogniową, to gatunek mrówki z podrodziny Myrmicinae. Gatunek ten pierwotnie ograniczony był jedynie do Ameryki Południowej, lecz w latach 30. XX wieku pojawił się w Stanach Zjednoczonych, stając się gatunkiem inwazyjnym. Rozprzestrzenił się na teren Meksyku, Australii, Tajwanu, Chin i Filipin, tworząc tam populacje wyspowe. Szacuje się, że rocznie w USA gatunek ten powoduje straty wyceniane na sześć miliardów dolarów. Dotychczas jedynym krajem, któremu udało się go wytępić, jest Nowa Zelandia.
Mrówki z gatunku Solenopsis invicta powodują bolesne użądlenia. Ból podobny jest do oparzenia – stąd nazwa zwyczajowa owadów. Mrówki te niszczą jednak także uprawy oraz zagrażają lokalnej faunie i florze. Mogą też gnieździć się w urządzeniach elektrycznych i powodować ich awarie.
Tam, gdzie pojawia się ten gatunek, powoduje zmiany w populacjach – na przykład jaszczurek żywiących się mrówkami, które przez mrówkę ogniową zostają wyparte. Zmniejszają one bioróżnorodność poprzez konkurowanie w zdobywaniu pożywienia i zabijanie. Mogą atakować i zabijać żaby, jaszczurki, a nawet małe ssaki. Na terenie Stanów Zjednoczonych i Meksyku mrówka ognista wyewoluowała w poliginiczną i polikaliczną populację, co spowodowało dominację tego gatunku na wielu terenach i likwidację wszelkiej konkurencji.
Czytaj więcej
Globalne ocieplenie sprawia, że bobry przemieszczają się coraz dalej na północ. Okazuje się, że budowane przez nie tamy mogą stanowić problem dla środowiska – prowadzą bowiem do zwiększenia emisji metanu.
Mrówki ogniste wykrywano już wcześniej w produktach importowanych z zagranicy do Hiszpanii, Finlandii czy Holandii. Dotychczas jednak nie było dowodów potwierdzających ich stałą obecność w Europie. Badacze ostrzegają, że choć na razie owady pojawiły się we Włoszech, to mogą one rozprzestrzenić się także w innych miejscach kontynentu.