Brutalnie zamordowali kilkaset piskląt kormoranów. Grozi im więzienie

Sąd zdecydował, że mężczyźni, którzy podejrzani są o celowe strącenie ponad stu gniazd kormoranów oraz zabicie około trzystu piskląt, zostaną aresztowani na trzy miesiące. Grożą im trzy lata więzienia.

Publikacja: 10.05.2023 13:23

Brutalnie zamordowali kilkaset piskląt kormoranów. Grozi im więzienie

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Informację o incydencie jako pierwszy podał lokalny tygodnik „Pałuki”.

W Żninie w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonariusze zatrzymali w kwietniu dwóch mężczyzn. Miało to związek z podejrzeniem, że 53 oraz 54-latek odpowiedzialni są za zniszczenie kolonii kormoranów na wyspie Jeziora Tonowskiego, znajdującego się nieopodal Janowca Wielkopolskiego. 

O tragedii poinformowali policję poznańscy ornitolodzy, którzy podczas badań miejsc bytowania mew białogłowych odnaleźli ponad 110 strąconych na ziemię gniazd, prawie 300 nieżyjących piskląt kormoranów oraz kilkadziesiąt jeszcze niewyklutych jaj. Kiedy o sprawie zrobiło się głośno w całej Polsce, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” zdecydowało, że zawiadomi o tym prokuraturę. Organizacja złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw z ustawy o ochronie zwierząt, z kodeksu karnego oraz wykroczeń z ustawy o ochronie przyrody. O sprawie zawiadomiona została także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Mężczyźni mieli działać nie tylko w pełni świadomie, ale co więcej – celowo. Jak donoszą media, przygotowali się do swoich działań. Przypłynęli na wyspę Jeziora Tonowskiego, by wyczyścić sieci. Kiedy dotarli na miejsce, okazało się, że znajduje się tam populacja kormoranów. Powrócili wówczas na brzeg i zaopatrzyli się w metalowe rury, którymi później strącili gniazda.

Czytaj więcej

69 proc. dzikiej przyrody zniknęło w ciągu ostatnich 50 lat

Podejrzanym grożą trzy lata więzienia

Jak informuje portal metropoliabydgoska.pl, w poniedziałek podejrzani zostali przesłuchani przez kryminalnych ze Żnina. Mężczyznom przedstawiony został zarzut naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt, dotyczący uśmiercenia zwierząt. 

Ze względu na obawę matactwa, sąd w środę przychylił się do wniosku prokuratury o trzymiesięczny areszt dla podejrzanych, którzy podczas rozmowy z policją przyznali się do zachowań, których efektem była śmierć piskląt. 

Jeden z zatrzymanych mężczyzn, będący właścicielem stawu rybnego, znajdującego się nieopodal wyspy lęgowej, miał przyznać w rozmowie z funkcjonariuszami, że rozrost populacji kormorana, jest bardzo negatywny dla jego działalności. Drugi z zatrzymanych mężczyzn jest natomiast  rybakiem współpracującym z lokalnymi gospodarstwami rybackimi.

Mężczyźni którzy podejrzani są o celowe i brutalne uśmiercenie zwierząt, usłyszeli zarzuty z artykułu 181 par. 3 kk oraz art. 35 ustęp 1 ustawy o ochronie zwierząt. Grozi im do trzech lat więzienia. Dotychczas – ze względu na etap śledztwa – nie rozszerzono zarzutów o ustęp 2, mówiący o szczególnym okrucieństwie. W takim przypadku mężczyźni mogą usłyszeć wyrok nawet pięciu lat więzienia.

Czytaj więcej

Hodowla zwierząt zabija 12 tys. Amerykanów rocznie

Kormoran objęty ochroną częściową

Populacja kormorana w Polsce w 2010 roku szacowana była na 27 tys. par lęgowych gniazdujących w 60 koloniach, populacja zimująca na 15-75 tys., zależnie od zimy oraz a migrująca na 100-300 tys. W Polsce wykluwa się rocznie ponad 50 000 kormoranów, z których pierwszej zimy nie przeżywa ok. 20 000.

Kormoran to gatunek objęty ochroną gatunkową częściową. Dzięki wejściu w życie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. (i w obecnie obowiązującej wersji z 2014 r.) w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt czapla siwa i kormoran czarny, które wcześniej w obrębach hodowlanych były wyłączone spod ochrony i często odstrzeliwane, podlegają ochronie częściowej także w obrębach hodowlanych. Ich odstrzał, a nawet płoszenie, wymaga indywidualnie wydawanych zezwoleń regionalnych dyrektorów ochrony środowiska.

Informację o incydencie jako pierwszy podał lokalny tygodnik „Pałuki”.

W Żninie w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonariusze zatrzymali w kwietniu dwóch mężczyzn. Miało to związek z podejrzeniem, że 53 oraz 54-latek odpowiedzialni są za zniszczenie kolonii kormoranów na wyspie Jeziora Tonowskiego, znajdującego się nieopodal Janowca Wielkopolskiego. 

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zwierzęta
Bocianie gniazdo usunięto ze słupa energetycznego. PGE wyjaśnia sprawę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Zwierzęta
Kiedyś były wszędzie, dziś grozi im wyginięcie. Polska wydała wojnę tym ptakom
Zwierzęta
W Kampinoskim Parku Narodowym odkryto nowe gatunki nietoperzy
Zwierzęta
Wilczaki opanowały Europę. Czy „wilki hybrydowe” staną się zagrożeniem?
Zwierzęta
Na Warmii zabito łosia. W polowaniu brał udział kandydat na prezydenta Olsztyna