Ocieplający się klimat sprawia, że coraz częściej w różnych częściach świata ekstremalne warunki pogodowe przybierają na sile i częstotliwości. Przedłużające się susze, obfite opady deszczu, powodzie, pożary lasów i inne, w ciągu najbliższych dziesięcioleci mocno wpłyną na ekosystemy. Niektóre zwierzęta mogą być zmuszone do migracji, jeśli w konsekwencji zmieniającego się klimatu, nie będą w stanie dłużej funkcjonować na dotychczasowych terytoriach. Zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii postanowił sprawdzić, które gatunki najlepiej poradzą sobie z dostosowaniem się do zmieniających się warunków klimatycznych.
Czytaj więcej
Rekiny epoletowe, które starają się przystosować do warunków niskiego natlenienia wody na Wielkie...
W ramach badania przyjrzano się populacjom 157 gatunków ssaków z całego świata. Przeanalizowano 486 zapisów populacyjnych z okresu co najmniej 10 lat i sprawdzono, jak zwierzęta reagowały na szereg zjawisk związanych ze zmianą klimatu. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma eLife.
Naukowcy doszli do wniosku, że odporność na ocieplający się klimat jest powiązana z bardzo podstawowymi cechami. Najlepiej w warunkach zmieniającego się klimatu radzą sobie gatunki długowieczne, mające mniej liczne potomstwo.
Jak wynika z badania, wśród zwierząt najmniej podatnych na ekstremalne warunki pogodowe znalazł się słoń afrykański, tygrys syberyjski, szympans, podkowiec duży, lama, wigonia, nosorożec biały, niedźwiedź grizzly, bizon amerykański, afrykańska antylopa klipspringer oraz nietoperz Schreibersa.