Stosunkowo niewielkich rozmiarów rekin epoletowy to ryba należąca do rodziny Hemiscyllidae i występująca w wodach obejmujących rafy koralowe w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Można spotkać je u wybrzeży Nowej Gwinei, Australii, Malezji, Sumatry i Wysp Salomona. 

W związku ze spowodowanymi przez człowieka zmianami klimatu, część gatunków morskich stara się dostosować do coraz gorszych warunków i ewoluuje, aby lepiej poradzić sobie z ociepleniem mórz, zmianą dróg, którymi płyną prądy oceaniczne czy ilością tlenu w wodzie dostępną dla ryb.

Czytaj więcej

Zwierzęta zmieniają się z klimatem. Rosną im nie tylko dzioby

Naukowcy z uniwersytetu na Florydzie twierdzą, że rekiny epoletowe, które starają się przystosować do warunków niskiego natlenienia wody na Wielkiej Rafie Koralowej, wyewoluowały i są w stanie wyjść na ląd. Jak podkreślają badacze, mogą one spędzić na nim nawet do dwóch godzin bez żadnych trwałych skutków ubocznych. Rekiny te poruszają się zazwyczaj do 30 metrów po suchym lądzie za pomocą płetw w kształcie wiosła. Biolodzy zaznaczają, że dzięki tym niezwykłym zdolnościom zwierzęta mogą przetrwać. - Takie cechy lokomotoryczne mogą być nie tylko kluczem do przetrwania, ale mogą także być związane z ich trwałą wydajnością fizjologiczną w trudnych warunkach środowiskowych, w tym tych związanych ze zmianą klimatu” - czytamy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie biologii integracyjnej i porównawczej. „Dotychczasowe odkrycia sugerują, że gatunek ten przystosował się do niektórych trudnych warunków przewidywanych na XXI wiek” - podkreślono. 

Marianne Porter, profesor biomechaniki na wydziale nauk biologicznych FAU, powiedziała, że ​​„rekiny te są w stanie poruszać się zarówno wolno, jak i szybko, a także pływać”. - Mają zdolność docierania do bardziej sprzyjającego środowiska, którego nie posiadały jeszcze inne gatunki - powiedziała. - Baseny pływowe i środowisko rafy koralowej są dość surowe i narażone na wysokie temperatury, gdy odpływa fala. Zachodzi tam wiele zmian, gdy nadchodzi i odchodzi przypływ - dodała. - Nasi współpracownicy w Australii odkryli, że bardzo dobrze znoszą zmiany klimatu. To model, który pozwala nam przyjrzeć się temu, jak zmieniające się warunki mogą wpływać na kręgowce i inne gatunki. To pomoże nam przewidzieć, z czym będziemy mieli do czynienia w oceanach w przyszłości - podkreśliła. 

Czytaj więcej

Nienaturalna inwazja natury. Dzikie zwierzęta przeprowadzają się do miast

Rekiny epoletowe to nie jedyny rodzaj rekina, o którym wiadomo, że ma zdolność poruszania się. W 2013 roku naukowcy z Indonezji odkryli gatunek, który używa płetw do „chodzenia” po dnie oceanu, żerując w poszukiwaniu małych ryb i skorupiaków. Badanie przeprowadzone w 2020 roku przez naukowców z University of Queensland i partnerów międzynarodowych wykazało natomiast, że co najmniej dziewięć gatunków rekinów używa płetw do chodzenia po płytkiej wodzie.

Tym, co wyróżnia epolety, jest ich tolerancja na hipoksję – stan organizmu, w którym spada prężność tlenu (poziom wysycenia) poniżej normy tkankowej. Niecodzienne jest jednak także to, że zwierzęta te nie tylko potrafią przetrwać na lądzie, ale mogą też pokonywać na nim dystansy do 30-krotności długości swojego ciała. - Ich umiejętność poruszania się i chodzenia z jednego miejsca do drugiego jest naprawdę bardzo ważna - powiedziała Porter.