Naukowcy z UPV/EHU i Centre d'Ecologie Fonctionnelle et Évolutive w Montpellier (CEFE-CNRS) prowadzili prace badawcze w latach 2005-2019, śledząc dwie populacje sikorki modrej na południu Francji. Jedna z nich zamieszkiwała obrzeża Montpellier, druga natomiast północno-zachodnią część Korsyki. Łącznie autorzy badania zebrali ponad 5800 obserwacji dotyczących szeregu cech modraszki, w tym jej ubarwienia.

Wyniki badania, opublikowane na łamach czasopisma The American Naturalist, nie pozostawia wątpliwości: ubarwienie modraszki traci na intensywności. Jak podkreślają naukowcy, winę za to ponosi przede wszystkim ocieplający się klimat.

Czytaj więcej

Zabijają 20 razy więcej słoni niż kłusownicy

"Nasze prace sugerują, że zmiany środowiskowe, a w szczególności zmiana klimatu, mogą być głównym powodem, dla którego ptaki, takie jak modraszka, przechodzą zmiany w swoich cechach fizycznych, a konkretniej w jasności i intensywności ubarwienia" – stwierdził główny autor badania, dr David Lopez-Idiaquez.

Spadek intensywności ubarwienia stanowi problem znacznie przekraczający kwestie estetyczne.

Dla sikorki modrej rzucające się w oczy ubarwienie jest istotnym elementem godów. Utrata charakterystycznych kolorów może poważnie zagrozić przetrwaniu gatunku.

„U tych ptaków cechy, takie jak wybarwienie, pełnią funkcję sygnałów wskazujących innym osobnikom jakość okazu, co ma decydujące znaczenie, na przykład, jeśli chodzi o rozmnażanie” – wyjaśnił Lopez-Idiaquez.

Czytaj więcej

Okrucieństwo wobec świń w polskich hodowlach. Wyniki europejskiego śledztwa

Naukowcy uważają, że główną przyczyną zmian jest pogłębiający się kryzys klimatyczny, a konkretnie połączenie wzrostu temperatury o 1,23°C oraz spadku opadów o 0,64 mm.

Sikorka modra nie jest jedynym gatunkiem, którego charakterystyczne cechy ulegają zmianom, aby przystosować się do zmian klimatycznych. Jak ustalili naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield, w większości globalnych ekosystemów, wraz z ocieplaniem się klimatu, ptaki obecnie sklasyfikowane jako „zagrożone” oraz „krytycznie zagrożone”, o ile nie wyginą, będą ulegać zjawisku homogenizacji, upodabniając się do siebie fizycznie.

W tym samym badaniu wykazano, że populacja ptaków w Europie zmniejszyła się drastycznie w ciągu ostatnich kilku dekad. Obecnie na kontynencie żyje o 600 milionów mniej ptaków, niż w 1980 roku.