Naukowcy z UPV/EHU i Centre d'Ecologie Fonctionnelle et Évolutive w Montpellier (CEFE-CNRS) prowadzili prace badawcze w latach 2005-2019, śledząc dwie populacje sikorki modrej na południu Francji. Jedna z nich zamieszkiwała obrzeża Montpellier, druga natomiast północno-zachodnią część Korsyki. Łącznie autorzy badania zebrali ponad 5800 obserwacji dotyczących szeregu cech modraszki, w tym jej ubarwienia.
Wyniki badania, opublikowane na łamach czasopisma The American Naturalist, nie pozostawia wątpliwości: ubarwienie modraszki traci na intensywności. Jak podkreślają naukowcy, winę za to ponosi przede wszystkim ocieplający się klimat.
Czytaj więcej
Jak twierdzi cytowany przez BBC sekretarz gabinetu Kenii ds. dzikiej przyrody i turystyki Najib Balala, konsekwencje kryzysu klimatycznego zabijają 20 razy więcej słoni niż kłusownictwo.
"Nasze prace sugerują, że zmiany środowiskowe, a w szczególności zmiana klimatu, mogą być głównym powodem, dla którego ptaki, takie jak modraszka, przechodzą zmiany w swoich cechach fizycznych, a konkretniej w jasności i intensywności ubarwienia" – stwierdził główny autor badania, dr David Lopez-Idiaquez.
Spadek intensywności ubarwienia stanowi problem znacznie przekraczający kwestie estetyczne.