Dekarbonizacja przemysłu droga, ale możliwa

Połączenie środków, w tym poprawa efektywności energetycznej, wykorzystanie wodoru i biomasy jako surowca lub paliwa, wytwarzanie ciepła za pomocą energii elektrycznej i przyjęcie technologii wychwytywania dwutlenku węgla, może zredukować emisje dwutlenku węgla w tym sektorze niemal do zera.

Publikacja: 24.04.2023 12:06

Dekarbonizacja przemysłu droga, ale możliwa

Foto: Adobe Stock

Tak wskazują eksperci Allianz w swoim najnowszym raporcie. Globalna dekarbonizacja sektora przemysłowego według raportu będzie wymagała inwestycji o łącznej wartości 2,7 bln euro do 2050 r. Z tego UE potrzebuje 8 proc., czyli 210 mld EUR, z czego połowa na same inwestycje w elektryfikację.

Reszta jest prawie równo podzielona między wykorzystanie wodoru, innowacyjne procesy produkcyjne i nowe technologie. Ponadto, wynoszące 330 mld EUR do 2050 r., całkowite potrzeby inwestycyjne przemysłu UE w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) są prawie o 60 proc. wyższe niż inwestycje we wszystkie inne środki dekarbonizacji przemysłu łącznie.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Walka o klimat
Debata Nowy projekt ROP podnosi temperaturę na rynku
Walka o klimat
GOZ: Krok do przodu, dwa kroki do tyłu
Walka o klimat
Chcemy świata, w którym opakowania będą w całości pochodzić z materiałów odnawialnych
Walka o klimat
Trzeba zadbać o to, by recyklat został w Polsce
Walka o klimat
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką