Materiał partnera: Fundacja ProKarton
Dzięki temu jeszcze więcej surowców będzie miało szansę być odzyskanych i przetworzonych na nowe produkty. Powinno to dotyczyć nie tylko butelek i puszek, ale także innych opakowań. Takich jak kartony do płynnej żywności, w które pakowane są m.in. soki, mleko i napoje roślinne.
System kaucyjny równy dla wszystkich
Projektowany obecnie system kaucyjny pozwoli na skokowe podniesienie ilości zbieranych odpadów opakowaniowych. Dzięki temu zbiórka domowa zostanie uzupełniona o dodatkowe rozwiązanie. A zachęta w postaci kaucji skutecznie spowoduje, że zużyte opakowania będą odnoszone przez konsumentów do punktów handlowych. Pytanie brzmi, które opakowania.
Zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakres systemu obejmuje butelki z tworzywa sztucznego, puszki metalowe i zwrotne butelki szklane. Jeśli więc spojrzymy na rodzaje opakowań, dostrzegamy, że prawie każda grupa powszechnie wykorzystywanych opakowań (tworzywo sztuczne, metal, szkło) będzie miała swojego przedstawiciela w systemie kaucyjnym. Każda, z wyjątkiem opakowań wielomateriałowych, do których zalicza się kartony do płynnej żywności. Ryzykujemy, że jednym opakowaniom zapewnimy systemowe narzędzia do osiągania wysokich poziomów zbierania, a inne pozbawimy takiego rozwiązania. To decyzja niezrozumiała, która stworzy sytuację nierównego traktowania opakowań – często na te same lub bardzo podobne produkty.
Niski ślad węglowy kartonów na napoje
A przecież kartony do płynnej żywności to opakowania w pełni recyklingowalne, charakteryzujące się najniższym śladem węglowym wśród opakowań na mleko i soki. Co więcej, w ok. 75 proc. składają się z surowca w pełni odnawialnego – celulozy, która pochodzi z drewna pozyskiwanego z lasów objętych certyfikacją Forest Stewardship Council – FSC® lub z innych kontrolowanych źródeł. Dzięki temu każde ścięte drzewo zastępowane jest nowymi nasadzeniami.