Szef MI6 Richard Moore ostrzegł, że walka ze zmianami klimatycznymi jest „najważniejszym punktem programu międzynarodowej polityki zagranicznej dla tego kraju i dla planety”. Moore podkreślił, że w obliczu sytuacji tak poważnej, jak kryzys klimatyczny, warto kierować się podejściem „ufaj, ale kontroluj”. Szczególnie krytycznie ocenia działalność Chin, mających „zupełnie inny zestaw wartości” i będących „największym emitentem na świecie”.

Czytaj też: COP26: tak Wielka Brytania zamierza ograniczyć swoje emisje

– Tam, gdzie ludzie podpisują się pod zobowiązaniami dotyczącymi zmian klimatycznych, naszym zadaniem jest upewnienie się, że to, co rzeczywiście robią, jest spójne z ich zobowiązaniami. Jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, potrzebujemy aby wszyscy grali uczciwie i do jednej bramki, więc co jakiś czas należy zweryfikować, czy faktycznie tak jest – wyjaśnił Moore.

Wieści o kontroli dużych gospodarek przez brytyjski wywiad rozniosły się zaledwie kilka dni po tym, jak prezydent USA Joe Biden ogłosił nowy cel zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w kraju o 50-52 procent w porównaniu z poziomem z 2005 roku do 2030 roku podczas wirtualnego szczytu, na którym również inne duże gospodarki ogłosiły bardziej ambitne cele klimatyczne. Oprócz Wielkiej Brytanii, większe wyzwania w zakresie ograniczenia emisji zadeklarowały Chin, Brazylia Rosja oraz Indie.

Richard Moore, w kręgach związanych z brytyjską służbą cywilną, znany również jako C., podkreśla szczególną rolę MI6 w walce z kryzysem klimatycznym, mówiąc, że „ich zadaniem jest świecić światłem w miejscach, w których ludzie mogą nie chcieć, aby świeciło”.

Choć premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił ambitny cel ograniczenia do 2035 roku emisji o 78% w stosunku do poziomów z 1990 roku, na wirtualnym Szczycie Liderów został wyśmiany gdy wyjaśnił, że w walce z kryzysem klimatycznym chodzi o „wzrost gospodarczy i liczbę miejsc pracy”, a nie „drogi, politycznie poprawny, ekologiczny akt przytulania króliczka”. Na tę wypowiedź zareagowała również Greta Thunberg, która w swojej biografii na Twitterze dodała „przytulanie królika”.