„Tworzywa sztuczne a biznes, świat i my” - pod takim hasłem 7 lutego odbyło się w Warszawie spotkanie inaugurujące inicjatywę #EndPlasticPollution.Celem projektu jest opracowanie rekomendacji dla nowego prawa międzynarodowego oraz stymulacja działań tu i teraz, dla optymalizacji wykorzystania tworzyw sztucznych. Inicjatorem procesu jest Program ONZ ds. Środowiska (UNEP).
Powołana jesienią 2022 roku Inicjatywa #EndPlasticPollution jest odpowiedzią na Rezolucję UNEA 5/14 „Zakończmy Zanieczyszczenie Tworzywami Sztucznymi: w kierunku prawnie wiążącego instrumentu międzynarodowego”, wzywającą państwa do pilnego uruchomienia procesów legislacyjnych w celu poddania krytycznej analizie całego cyklu życia plastiku do 2024 roku. Podpisując się pod dokumentem, 175 krajów zobowiązało się zawrzeć prawnie wiążące Porozumienie międzynarodowe. Ważnym komponentem procesu tworzenia nowego prawa są wielopoziomowe dyskusje i opracowane w ich toku rekomendacje. W Polsce zadanie to realizuje inicjatywa #EndPlasticPollution.
Czytaj więcej
Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła serię spotkań negocjacyjnych, których celem jest wprowadzenie nowego traktu, mającego rozwiązać problem zanieczyszczenia planety tworzywami sztucznymi. Dokument ma szansę być w przyszłości porównywany do Porozumienia Paryskiego – twierdzą eksperci.
Inicjatywa została zaplanowana jako platforma dyskusji i wymiany dobrych (oraz złych) praktyk między szerokim gronem interesariuszy, w tym środowiskiem naukowym i biznesem. UNEP/GRID-Warszawa jako organizator i gospodarz inicjatywy ma w swoich zasobach ekspercki potencjał oraz doświadczenie w budowaniu partnerstw dla wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju.
W trakcie spotkania, które otworzył Rektor SGH prof. Piotr Wachowiak, wysłuchaliśmy prezentacji Marii Andrzejewskiej, dyrektorki generalnej UNEP/GRID-Warszawa, Edyty Sysło z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które reprezentuje stronę polską w międzynarodowym procesie legislacyjnym oraz Martyny Krzysztofińskiej, prezeski Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce (UNAP). Podczas wydarzenia zwrócono uwagę, jak istotne będą zasięg i zróżnicowanie informacji, które staną się podstawą dla rekomendacji, a także gotowość wszystkich stron do wdrożenia regulacji.