Naukowcy przeanalizowali dzienne temperatury minimalne występujące w miesiącach zimowych – w grudniu, styczniu i lutym. Eksperci – biorąc pod uwagę 123 kraje na świecie – postanowili sprawdzić, w ilu przypadkach zanotowano ujemne temperatury, a następnie porównali je z modelami braku zmiany klimatu. Wnioski z raportu mogą być zaskakujące – wskazują bowiem, że Polska jest jednym z tych krajów, które zmiany klimatu dotknęły najbardziej. Zajmujemy pod tym względem piąte miejsce na świecie.
Czytaj więcej
Jak wynika z nowo opublikowanych badań, tegoroczna zima jest drugą najcieplejszą w długiej historii Europy. Zdaniem ekspertów rekordowe temperatury mogą mieć katastrofalne skutki.
Straciliśmy niemal trzy tygodnie zimy
Raport grupy badawczej Climate Central wskazuje, że w Europie zmiany klimatu najmocniej dotykają Niemcy, Polskę, Czechy i Belgię. Z badania wynika także, że w ostatniej dekadzie 44 proc. miast (393 z 901) doświadczyło – ze względu na zmiany klimatu – utraty co najmniej siedmiu dni zimowych. 35 z nich utraciło aż trzy tygodnie zimy.
Polska – a także jej sąsiedzi – należą do krajów najbardziej dotkniętych wzrostem liczby dni zimowych powyżej zera. Zdaniem badaczy potwierdza to, iż Europa ociepla się dużo szybciej niż reszta świata.
W Polsce zima skrócić się miała średnio o trzy tygodnie w porównaniu do sytuacji sprzed dziesięciu lat. To niepokojący sygnał – będzie to miało bezpośredni wpływ m.in. na sytuację hydrologiczną w naszym kraju. Przez mniejsze opady śniegu i wyższe temperatury pogłębiać się będzie zaś susza. Eksperci zauważają też, że gdy śnieg szybko topnieje, szybko zaczyna brakować wody. Wolno topniejący śnieg zapewnia jej stały zapas.