Europie zagrażają tropikalne deszcze? „Może to odczuć cały świat”

Niekontrolowana emisja dwutlenku węgla spowoduje, że strefa tropikalnych deszczów będzie przesuwać się coraz bardziej na północ naszego globu – wynika z najnowszych badań. Eksperci ostrzegają, że może to mieć duży wpływ na gospodarkę.

Publikacja: 03.07.2024 16:04

Przesunięcie się strefy deszczów tropikalnych może potrwać 20 lat.

Przesunięcie się strefy deszczów tropikalnych może potrwać 20 lat.

Foto: Blake Cheek Unsplash

Przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside badanie przewiduje, że w kolejnych dziesięcioleciach zasięg tropikalnych deszczów przesunie się ku północy.

Powód? Niekontrolowana emisja dwutlenku węgla, mająca bardzo duży wpływ na tworzenie się międzyzwrotnikowych stref konwergencji, które napędzają powstawanie około jednej trzeciej opadów na całym świecie.

Zmiany klimatyczne sprawią, że tropikalne deszcze przesuną się ku północy?

Jak wskazuje badanie, na które powołuje się serwis phys.org, najbardziej ucierpią z powodu zmian kraje Ameryki Południowej, wyspiarskie państwa Pacyfiku oraz kraje Afryki Środkowej.

Czytaj więcej

„Kopuła ciepła” zagraża Stanom Zjednoczonym. Czym jest to zjawisko klimatyczne?

Eksperci podkreślają, że wzrost intensywności deszczów w tym miejscach miałby niemały wpływ na rolnictwo, w tym między innymi na uprawy kawy, kakao, bananów, herbaty czy mango. Badacze zauważają, że wzrost wilgotności oraz poziomu erozji gleb mógłby doprowadzić do załamania się produkcji tych produktów, a to odczułby już cały świat – produkty te osiągałyby bowiem dramatycznie wysokie ceny lub w ogóle nie byłoby ich w sklepach.

Naukowcy zauważyli w swoim badaniu, że przesunięcie się deszczów ku północy potrwać może około dwie dekady. Później – jak zaznaczają – większe siły, które powstaną z ocieplenia się oceanów na półkuli południowej, przesuną strefy konwergencji z powrotem na południe i utrzymają je w tym miejscu przez kolejne tysiąclecie.

Migracja tropikalnych deszczów może mieć duży wpływ na gospodarkę 

Naukowcy podkreślają, że to ważny temat przede wszystkim dlatego, że zmiana opadów spowoduje duże zmiany w rolnictwie i gospodarce.

„Wpłynie to na wiele regionów na świecie" - mówi Wei Liu z University of California Riverside, zauważając, że w lasach tropikalnych w ciągu roku może spaść nawet do 300 cm deszczu. „Model klimatyczny obejmował wiele komponentów atmosfery, oceanu, lodu morskiego oraz lądu. Wszystkie one oddziałują na siebie nawzajem. Zasadniczo staramy się symulować rzeczywisty świat. W tym modelu możemy zwiększyć emisję dwutlenku węgla z poziomu sprzed epoki przemysłowej do znacznie wyższych poziomów” - dodaje Liu. „Zmiany w powyższych czynnikach ujawniły, że strefy konwergencji odpowiedzialne za tworzenie się deszczów tropikalnych przesunęły się na północ średnio o nawet 0,2 stopnia szerokości geograficznej” - wyjaśnia. 

Planeta
„Klimatyczny bicz” uderza w największe miasta na świecie. Niepokojący raport
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Planeta
Efekt „brudnego lustra” przyspiesza zmiany klimatyczne. Nowe zagrożenie
Planeta
Zmiany klimatu stwarzają zagrożenie dla satelitów. Nowe wyniki badań
Planeta
Upada nadzieja klimatologów. Czeka nas rok z rekordowymi upałami?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Planeta
Warstwa ochronna Ziemi się regeneruje. Przełomowe badania dotyczące Antarktydy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście