Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas swojej czterodniowej wizyty w Nepalu odwiedził rejon Mount Everestu w Himalajach. Po wizycie w okolicy najwyższego szczytu świata podkeślił, że „skutki zmian klimatycznych są coraz bardziej widoczne na naszej planecie”. - Okazuje się, że z powodu globalnego ocieplenia nepalskie Himalaje straciły jedną trzecią lodu w ciągu ostatnich 30 lat - powiedział, zaznaczając, że należy natychmiast zacząć działać, by zapobiec "najgorszemu chaosowi klimatycznemu”.
Czytaj więcej
Eksperci są zdania, że gwałtownie zmieniająca się pogoda będąca skutkiem globalnego ocieplenia sprawia, że coraz więcej wspinaczy, którzy starają się zdobyć Mount Everest, ma wypadki. W tym sezonie potwierdzono już śmierć 17 osób.
Guterres: Zapobiec "najgorszemu chaosowi klimatycznemu"
- Jestem tu dzisiaj, by wołać z dachu świata: powstrzymajcie szaleństwo - powiedział Antonio Guterres, wzywając do zakończenia "ery paliw kopalnych". Jak podkreślił, dalsze topnienie lodowców w tym tempie może oznaczać, że woda niemieszcząca się w jeziorach i korytach rzek może zalać wiele obszarów zamieszkanych przez ludzi. Tymczasem poziom morza według ekspertów podnosi się w rekordowym tempie.
Sekretarz generalny ONZ podkreślił, że natychmiast należy ograniczyć globalny wzrost temperatury, by zapobiec "najgorszemu chaosowi klimatycznemu". Podkreślił, że "na własne oczy widział straszliwe skutki kryzysu klimatycznego w Himalajach”.
„Wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się topnienie lodowców, co zagraża życiu i źródłom utrzymania całych społeczności” – napisał Antonio Guterres we wpisie zamieszczonym na platformie X (dawniej Twitter). Sekretarz generalny ONZ opublikował także w sieci wideo, w którym ostrzegł przed skutkami szybkiego topnienia lodowców.