NASA zauważyła tajemnicze plamy na Bałtyku

Naukowcy należący do zespołu agencji kosmicznej NASA zauważyli na zdjęciach satelitarnych Bałtyku niecodzienne zjawisko – tajemnicze plamy. Odkryli, że mają one związek z kwitnieniem sosen.

Publikacja: 15.05.2023 14:40

NASA zauważyła tajemnicze plamy na Bałtyku

Foto: Fotorzepa/Ada Michalak

adm

Badacze z agencji kosmicznej NASA zaobserwowali na Bałtyku niecodzienne zjawisko – na zdjęciach satelitarnych dostrzegli na morzu dziwne wzory. Początkowo naukowcy podejrzewali, że powodem może być fitoplankton, czyli mikroskopijne organizmy roślinne (w tym między innymi glony niezaliczane do królestwa roślin w niektórych systemach taksonomicznych) oraz sinice, które żyją w wodzie.

Chcąc zweryfikować, czy faktycznie tak jest oraz czym potencjalnie mogą być widoczne na morzu plamy, eksperci z University of South Florida specjalizujący się w optyce oceanicznej sprawdzili zdjęcia satelitarne i przeanalizowali rozmaite dane, pod kątem sygnatury widmowej tajemniczej substancji z Morza Bałtyckiego. Ostatecznie badacze doszli do wniosku, że różni się ona od fitoplanktonu oraz innych pływających w morzu materii. Jak ustalili naukowcy, substancją, która wywołała niecodzienny efekt na zdjęciach satelitarnych z Bałtyku, są pyłki sosny. Zdaniem ekspertów zjawisko to może być potencjalnie niebezpieczne dla niektórych ludzi.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Planeta
Na Antarktydzie znaleziono pierwszy w historii bursztyn. Ma 90 milionów lat
Planeta
Mikroplastik może zmieniać pogodę i klimat na Ziemi? Nowe wyniki badań
Planeta
Eksperci: Przekroczyliśmy próg 1,5 stopnia Celsjusza. Co to oznacza dla klimatu?
Planeta
Triumf giganta paliwowego w sądzie. Nie będzie nakazu obniżenia emisji CO2
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Planeta
Polacy zmęczeni zmianami klimatu? Nowy raport pokazuje zmianę nastrojów