Jak wynika z nowego raportu WMO, w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego Europa ociepla się szybciej niż jakikolwiek inny region świata.
Zdaniem naukowców, wynika to z faktu, że spora część kontynentu znajduje się w subarktyce i Arktyce, będącej najszybciej ocieplającym się regionem na świecie oraz ze zmiany w sprzężeniu zwrotnym klimatu. Liczba fal upałów w Europie wzrosła w efekcie zmian w cyrkulacji atmosferycznej tak znacząco, że kontynent został przez niektórych ekspertów ochrzczony mianem „gorącego punktu”. Ubiegłoroczne ekstremalne zjawiska pogodowe, wywołane zmianami klimatycznymi, takie jak powodzie i burze, doprowadziły w Europie do szkód, przekraczających 50 miliardów dolarów.
Globalna temperatura wzrosła od epoki przedindustrialnej o ok. 1,2°C, a żeby uniknąć realizacji najgorszego scenariusza kryzysu klimatycznego, konieczne jest utrzymanie jej na poziomie 1,5°C.
Jak wynika z raportu, w latach 1991-2021 temperatury w Europie rosły średnio o 0,5°C na dekadę, podczas gdy średnia globalna wynosiła zaledwie 0,2°C. Autorzy raportu ostrzegają, że należy się spodziewać dalszego wzrostu temperatur w Europie w tempie przekraczającym średnią globalną.
Czytaj więcej
Według naukowców brakuje nam danych dotyczących możliwych scenariuszy ocieplenia klimatu o 3°C i więcej, a badania z reguły koncentrują się na tych łagodniejszych.