Earth's Black Box to stalowy monolit o wymiarach 10 na 4 metry na 3 metry, który jeszcze w tym roku ma zostać zbudowany na zachodnim wybrzeżu Tasmanii, około 240 kilometrów na południe od Australii. Lokalizacja została wybrana ze względu na swoją geopolityczną i geologiczną stabilność, wygrywając z takimi kandydatami jak Malta, Norwegia czy Katar.

Czytaj więcej

Australia nie narzuci limitów największym trucicielom. Apel odrzucony

Jej założeniem jest przechowywanie danych związanych z ocieplającym się klimatem i przekazanie ich przyszłej cywilizacji, gdyby kryzys klimatyczny doprowadził do upadku obecnej. Skrzynka ma zbierać szereg danych dotyczących m.in. temperatury lądu i morza, poziomu zakwaszenia oceanów, emisji dwutlenku węgla oraz zużycia energii. Będzie również zbierać dane kontekstowe, takie jak nagłówki gazet, posty w mediach społecznościowych i wiadomości z kluczowych wydarzeń, takich jak konferencje klimatyczne (COP). Czarna skrzynka będzie zasilana energią słoneczną i wyposażona w akumulator do obsługi, na wypadek zachmurzenia.

Ma również posiadać stałe połączenie z Internetem. Mimo, że konstrukcja nie jest jeszcze zainstalowana, zespół rozpoczął już rejestrację danych, które mają być zbierane przez kolejne 30 do 50 lat.

„Jeśli nie zmienimy radykalnie naszego stylu życia, zmiany klimatyczne i inne niebezpieczeństwa spowodowane przez człowieka spowodują upadek naszej cywilizacji” – czytamy na stronie internetowej Earth’s Black Box.

Projekt stanowi efekt współpracy pomiędzy Clemenger BBDO, największą australijską firmę zajmującą się komunikacją marketingową, naukowcami z Uniwersytetu Tasmanii oraz kolektywem artystycznym Glue Society. U podstaw stworzenia Earth's Black Box była chęć zwiększenia odpowiedzialności a także zaangażowania przedsiębiorstw oraz polityków w walkę z kryzysem klimatycznym.

„Pomysł polega na tym, że jeśli Ziemia ulegnie katastrofie w wyniku zmiany klimatu, to niezniszczalne urządzenie nagrywające będzie dostępne dla każdego, kto będzie mógł się z tego nauczyć. Służy również do rozliczania liderów — aby upewnić się, że ich działania lub brak działania są rejestrowane” – powiedział w rozmowie z ABC News Australia Jim Curtis, dyrektor kreatywny Clemenger BBDO.