Oceany zmieniają kolor w wyniku ocieplania się klimatu

Znacząca zmiana koloru w ciągu ostatnich dwóch dekad jest najprawdopodobniej ściśle związana z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym.

Publikacja: 15.07.2023 14:51

Oceany zmieniają kolor w wyniku ocieplania się klimatu

Foto: AdobeStock

Fakt, że dzisiejsze oceany wyglądają inaczej niż 20 lat temu, może być efektem zmian klimatycznych wynikających z działalności człowieka.

Kolor oceanu jest zależny od tego, co znajduje się w jego górnych warstwach. Z reguły wydaje się niebieski, ponieważ ocean działa jak filtr światła słonecznego, a woda pochłania kolory w czerwonej części widma światła. Ciemnoniebieski kolor oceanu wskazuje na niewielką obecność ekosystemów, z kolei zielony jest dowodem na obecność fitoplanktonu, który zawiera chlorofil.

Zmiany w kolorze są na tyle subtelne, że trudno wychwycić je gołym okiem, naukowcy wykorzystali jednak w badaniu dane ze spektroradiometru obrazowania o średniej rozdzielczości znajdującego się na pokładzie satelity Aqua NASA, który monitoruje kolor oceanu od 21 lat.

Czytaj więcej

Nowy raport o lodowcach w Himalajach i Hindukuszu. Wnioski nie są optymistyczne

Jak się okazuje, w ciągu minionych dwóch dekad ponad 56 proc. oceanów zmieniło kolor w stopniu, który znacznie przekracza naturalne procesy. To obszar większy, niż cała powierzchnia lądu na Ziemi. Najprawdopodobniej nie jest to jednak bezpośredni efekt wzrostu temperatury powierzchni morza, ponieważ obszary, w których zaobserwowano zmianę koloru, nie pokrywają się z obszarami, w których temperatura ogólnie wzrosła. Zdaniem autorów badania zmiana stanowi jednak konsekwencję zmian klimatu wywołanych działalnością człowieka.

W pobliżu równika kolor oceanów stał się zdecydowanie bardziej zielony, co według naukowców wynika ze zmian w ekosystemach, szczególnie w drobnym planktonie, który stanowi główny element morskiej sieci pokarmowej i odgrywa kluczową rolę w stabilizowaniu naszej atmosfery. W sytuacji, gdy w oceanie znajduje się mniej składników odżywczych, to właśnie drobny fitoplankton radzi sobie najlepiej, a więc zmiana poziomu składników odżywczych ma wpływ na zmiany w ekosystemie, a te z kolei – na zmianę koloru wody.

Czytaj więcej

Arktyczny lód morski zniknie szybciej, niż szacowano

Jak stwierdził główny autor badania, B.B. Cael, naukowiec zajmujący się oceanami i klimatem w National Oceanography Centre w Southampton w Wielkiej Brytanii, „wpływamy na ekosystem w sposób, jakiego wcześniej nie widzieliśmy”.

Oceany i lodowce
Dlaczego lodowiec pod Everestem topnieje na mrozie? Rusza ekspedycja badawcza
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Oceany i lodowce
450 miliardów ton lodu zniknęło. ONZ alarmuje: „To kwestia przetrwania”
Oceany i lodowce
Klimat się ociepla. ale parowanie mórz i oceanów spada. Zaskakujące odkrycie
Oceany i lodowce
Najsilniejszy prąd oceaniczny na świecie hamuje? Niepokojące wyniki badań
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Oceany i lodowce
„Sieci widmo” zabijają tysiące ptaków i ryb rocznie. AI pomoże się ich pozbyć
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście