Papież Franciszek przywróci bezmięsne piątki w kościele? Aktywiści apelują

Aktywiści ekologiczni chcą, by papież Franciszek przywrócił bezmięsne piątki w całym Kościele – domagają się, by był to obowiązek, a nie wybór. Ich zdaniem taki krok rozpocznie dyskusję na temat etycznych i ekologicznych wymiarów konsumpcji mięsa.

Publikacja: 15.11.2023 14:39

Organizacja Sustainable Earth Eating apeluje do papieża Franciszka, by wprowadził bezmięsne piątki j

Organizacja Sustainable Earth Eating apeluje do papieża Franciszka, by wprowadził bezmięsne piątki jako obowiązkowe w całym Kościele.

Foto: Alberto PIZZOLI / AFP

Papieżowi Franciszkowi los planety nie jest obojętny, na co dowodem może być między innymi przełomowa encyklika „Laudato Si”. „Siostra [Ziemia] protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił" – pisze w niej Franciszek i apeluje o poszanowanie środowiska naturalnego, zwrócenie większej uwagi na ubogich, którzy cierpią m.in. z powodu braku wody. Papież przypomina także, że klimat jest „dobrem wspólnym, wszystkich i dla wszystkich”. „Przekroczono pewne maksymalne granice eksploatacji planety, choć nie rozwiązaliśmy problemu ubóstwa" – podkreśla wprost Franciszek.

Dużo miejsca papież Franciszek poświęca kwestii ocieplenia klimatu. Zwraca też uwagę, że kraje, których przemysł energetyczny oparty jest na węglu, niszczą środowisko przez emisję CO2, i apeluje o jej ograniczenie. „Dlatego pilne i konieczne stało się prowadzenie takiej polityki, aby w nadchodzących latach emisja dwutlenku węgla i innych gazów zanieczyszczających została drastycznie zmniejszona, zastępując na przykład paliwa kopalne i rozwijając odnawialne źródła energii" – stwierdza Franciszek. A pod koniec dokumentu apeluje o „nawrócenie ekologiczne”.

Biorąc sobie do serca te i inne słowa papieża, który zachęca do troski o środowisko, organizacja ekologiczna Sustainable Earth Eating, postanowiła zwrócić się do Franciszka z niecodziennym apelem. 

Czytaj więcej

Polacy jedzą mnóstwo mięsa. Jesteśmy w europejskiej czołówce

Papież Franciszek przywróci bezmięsne piątki w Kościele?

Organizacja Sustainable Earth Eating, która działa na rzecz zrównoważonej produkcji żywności, chce, by papież Franciszek przywrócił w Watykanie bezmięsne piątki – wieloletnią tradycję Kościoła Katolickiego, w ramach której osoby wierzące zachęca się do niejedzenia mięsa w piątki. Ma to być forma pokuty. Choć w praktyce nigdy tradycji tej nie zniesiono, to w w 1966 roku wprowadzono możliwość podejmowania decyzji o formie pokuty przez lokalne episkopaty.

Jak informuje portal www.esmmagazine.com, aktywiści zaapelowali do papieża, by przywrócił bezmięsne piątki w całym Kościele jako obowiązek – nie wybór. Jak podkreślają działacze klimatyczni, miałoby to głęboki wpływ na zmniejszenie spożycia mięsa oraz promowanie zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska nawyków żywieniowych. "Dzięki bezmięsnym piątkom papież Franciszek może zainspirować miliony katolików i ludzi na całym świecie do dokonywania wyborów dietetycznych, które są bardziej łaskawe dla naszej planety" - zauważają przedstawiciele Sustainable Earth Eating.

Zdaniem aktywistów, jeśli papież podjąłby taką decyzję, rozpoczęły się globalna dyskusja na temat etycznych i ekologicznych wymiarów konsumpcji żywności – w tym mięsa. 

Działacze chcą, by potrzeba włączenia powrotu nakazu bezmięsnych piątków została włączona do zaktualizowanej wersji encykliki papieskiej – uważają oni, że odzwierciedliłoby to krytyczny związek między wyborami dietetycznymi a ochroną środowiska. "Przywrócenie bezmięsnych piątków przez Kościół katolicki byłby potężnym symbolem jedności i ogromnym krokiem w kierunku ochrony naszej planety. Zachęcamy papieża do rozważenia tej propozycji, gdy przygotowuje się do udziału w dorocznym spotkaniu klimatycznym ONZ IPCC" – podkreślają działacze klimatyczni.

Franciszek – jako pierwszy papież w historii – weźmie niebawem udział w konferencji klimatycznej ONZ COP28. Odbędzie się ona dniach 30 listopada–12 grudnia 2023 roku na terenie nowoczesnego Expo City w Dubaju. Udział w niej weźmie wielu światowych przywódców, ekspertów i naukowców.

Czytaj więcej

Raport: zmniejszenie spożycia mięsa zrównoważyłoby emisje CO2 w lotnictwie

Aktywiści apelują do papieża Franciszka: bezmięsne piątki obowiązkiem

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „The American Journal of Clinical Nutrition”, diety obfitujące w mięso są mniej odżywcze niż te, w których najwięcej miejsca zajmują rośliny. Są również zdecydowanie mniej korzystne dla klimatu.

Najlepsze wyniki ma dieta wegańska, którą uznano za najbardziej odżywczą, a przy tym najbardziej przyjazną dla środowiska. Koszt klimatyczny 1000 kalorii to jedynie 0,7 kg dwutlenku węgla. Tuż za nią znalazła się dieta wegetariańska, wykluczająca mięso, ale dopuszczająca inne produkty odzwierzęce oraz dieta peskatariańska, pozwalająca na spożywanie ryb.

Naukowcy zauważyli, że każde ograniczenie spożycia mięsa, np. w diecie śródziemnomorskiej, poprawia zarówno jakość odżywczą diety, jak i jej ślad węglowy.

Jak podkreślają aktywiści klimatyczni, produkcja mięsa stanowi problem klimatyczny o skali zbliżonej do spalania paliw kopalnych. Produkcja mięsa oraz nabiału generuje co najmniej 14,5 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie, jest też głównym motorem wylesiania. Szczególnie niepokojące są emisje metanu, które według opinii ONZ do 2030 roku należy ograniczyć aż o 45 proc., aby powstrzymać pogłębiający się kryzys klimatyczny. Podczas COP27 jedynie 12 krajów uwzględniło aspekt hodowli przemysłowej zwierząt w swoich zobowiązaniach do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a tylko dwa (Etiopia i Kostaryka) wspomniało o konieczności zmiany diety na opartą w większym stopniu na roślinach, aby ograniczyć szkodliwy wpływ mięsa i nabiału na klimat.

Na talerzu
Koniec greenwashingu w branży mięsnej? Nowe wytyczne dla producentów
Na talerzu
Kolejny europejski rząd zaleca dietę roślinną. „Sytuacja wymaga zmiany”
Na talerzu
Sportowcy w Paryżu chcą jeść więcej mięsa. Igrzyska coraz mniej wegańskie
Na talerzu
Raport: giganci przemysłu mięsnego i mleczarskiego wciąż oszukują konsumentów
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Na talerzu
Nowy raport Banku Światowego: musimy jeść mniej mięsa, bo ugotujemy planetę