Z opinii wielu badaczy wynika, że obecny poziom spożycia produktów odzwierzęcych w krajach o wysokim i średnim dochodzie stoi na przeszkodzie do osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. Naukowcy są zdania, że powinniśmy ograniczyć spożycie mięsa i nabiału, by zapobiec pogłębianiu się kryzysu klimatycznego.
O konieczności redukcji spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego mówili między innymi badacze z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), podkreślając, że przekraczanie zdrowotnych wytycznych spożycia mięsa i nabiału prowadzi do potężnych emisji gazów cieplarnianych, z którymi należy walczyć poprzez redukcję spożycia tych produktów.
Tymczasem z badania przeprowadzonego na zlecenie fundacji Compassion in World Farming wynika, że Polska znalazła się na 3. miejscu w Unii Europejskiej i na 4. w Europie pod względem najwyższego spożycia mięsa. Więcej niż Polacy produktów odzwierzęcych jedzą jedynie Hiszpanie i Portugalczycy.
Czytaj więcej
Nowy raport organizacji Compassion in World Farming alarmuje, że wysokie spożycie mięsa w najbogatszych krajach świata prowadzi ludzkość na skraj zagłady.
Mięso szkodliwe dla zdrowia i środowiska
Jak czytamy w raporcie z badania, na które powołuje się portal Zielona Interia, niemal jedna czwarta Polek i Polaków nadal nie jest świadoma zagrożeń wynikających z nadmiernego spożycia i wytwarzania produktów mięsnych.