Forest Stewardship Council (FSC International) jest organizacją odpowiedzialną za certyfikację lasów oraz wszelkiego rodzaju wyrobów z drewna. Postępowanie zgodnie z wytycznymi FSC pozwala między innymi na to, by móc pozyskać drewno nie naruszając przy tym bogactw biologicznych oraz struktury lasów. Certyfikat wydawany przez organizację FSC to jeden z pierwszych programów certyfikacji gospodarki leśnej, który umożliwia między innymi śledzenie pochodzenia drewna. Certyfikat ten daje także możliwość wykazania swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój.
Dlaczego certyfikat FSC jest tak istotny? Na terenie Unii Europejskiej istnieją inne konkurencyjne systemy certyfikacji gospodarki leśnej, takie jak np. Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC), ale to organizacja certyfikująca FSC z Niemiec w ostatnich dekadach zyskała dominującą pozycję. Bez jej poświadczenia, że drzewny surowiec pozyskiwany jest w sposób zrównoważony, trudno myśleć o sprzedaży czy eksporcie samego surowca, jak i wytwarzanych z niego produktów.
Czytaj więcej
Sowite wynagrodzenia i premie dla pracowników, dopłaty do wycinek w cennych przyrodniczo lasach, budowanie sieci wpływów i promocja własna. Aktywiści przeanalizowali finanse Lasów Państwowych.
Coraz mniej certyfikatów FSC
W Polsce certyfikacja FSC obecna jest już od ponad 25 lat. Do niedawna certyfikatem tym objętych było 9,2 mln ha lasów – to około dwie trzecie całkowitej powierzchni leśnej w kraju. Certyfikat FSC posiadały Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych (RDLP) – za wyjątkiem RDLP Krosno – a także dwa Leśne Zakłady Doświadczalne podlegające Uniwersytetowi w Poznaniu.
Jak podaje portal drewno.pl, FSC International poinformowało o wygaśnięciu kolejnych certyfikatów dla regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Od minionego roku sześć regionalnych dyrekcji, które obejmują łącznie obszar około 2 milionów hektarów, zdecydowało się na wyjście z certyfikacji lasów w systemie FSC.