Partnerzy

Unia Europejska chce porozumienia w sprawie odejścia od paliw kopalnych

Już w ubiegłym roku na szczycie klimatycznym w Szarm el-Szejk w Egipcie przedstawiono propozycję stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych, ale napotkała ona stanowczy opór Arabii Saudyjskiej i innych gospodarek, polegających w dużym stopniu na ropie oraz gazie.

Bruksela mocno ograniczy emisyjność unijnych ciężarówek

Do 2040 roku producenci ciężarówek będą musieli zadbać o to, by nowe pojazdy były o 90 proc. mniej emisyjne niż w 2019 roku. W przypadku nowych autobusów miejskich te limity zaczną obowiązywać od 2030 roku.

Oszczędzanie to najważniejsza odpowiedź na kryzys

15-procentowy poziom redukcji zużycia energii ma być dla Unii Europejskiej jednym z najważniejszych szańców obrony przed zimowym deficytem energii. Polska na razie zachowuje się, jakby jej to nie dotyczyło.

Norweski sposób na ekoinnowacje

Choć Norwegia to europejski lider zielonej energii, do zrównoważonego rozwoju jest jej jeszcze daleko. W osiągnięciu tego celu mają pomóc innowacyjne przedsięwzięcia.

Madeleine Albright: Obawiam się o przyszłość Unii Europejskiej

Mieliśmy nadzieję, że któregoś dnia Rosja będzie mogła przystąpić do NATO. Dziś stało się jasne, że to nigdy się nie stanie. Ale nadal uważam, że należy próbować budować takie relacje między Rosją a NATO, które oddalają ryzyko konfrontacji. Niestety, to co robi Putin, nie daje powodów do optymizmu - mówi Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA.

Korab-Karpowicz: Europa oparta na harmonii społecznej

Trend do sekularyzacji dzisiejszych społeczeństw zachodnich przyczynia się do postępującej atomizacji Europy i zatracenia przez nią dawnej duchowej jedności. Prowadzi ją do moralnego, a w konsekwencji do politycznego upadku.

Grecja: Wywróciła się łódź z imigrantami. Utonęło dziecko

Dziecko, które utonęło po tym jak łódź z imigrantami wywróciła się u wybrzeży greckiej wyspy Lesbos jest pierwszą ofiarą ruchów migracyjnych, do których dochodzi po tym jak turecki rząd zaczął przepuszczać uchodźców do Europy.

Dr Ryś: Polska na skrajnej osi sceptycyzmu ws. szczepień

Szczepionka (na COVID-19 Pfizera/BioNTech - red.) działa, w sensie dawania odczynów i reakcji, bardzo podobnie do innych szczepionek - mówił w TVN24 dr Andrzej Ryś, dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji w Departamencie Generalnym ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej.

W walce z Nord Stream 2 Polska stawia na drugą batalię: prawną

Polska i Ukraina zawiodły się na Ameryce w walce z gazociągiem pod Bałtykiem. Teraz stawiają na Unię Europejską.

TK znów przełożył rozprawę ws. wyższości konstytucji nad prawem krajowym

Na 31 sierpnia Trybunał Konstytucyjny przełożył rozprawę dotycząca wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ustalenia zależności polskiego prawa konstytucyjnego i prawa unijnego, czyli zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. TK rozpozna sprawę w pełnym składzie.

Węgry: Referendum ws. zakazu promocji homoseksualizmu wkrótce

Referendum ws. krytykowanej przez UE ustawy zakazującej promowania homoseksualizmu i tematyki zmiany płci wśród osób niepełnoletnich odbędzie się pod koniec 2021 roku lub na początku 2022 roku - zapowiedział szef kancelarii Viktora Orbana, Gergely Gulyas.

Antyszczepionkowcy: Sojusznicy koronawirusa

Europa znów nie jest gotowa na kolejną falę covidu, którą może przynieść wariant Delta. Wina leży po stronie antyszczepionkowców.

Węgry: Premier Orban chce rozpisać referendum w sprawie ochrony dzieci

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział w środę, że zostanie przeprowadzone referendum w sprawie ochrony dzieci. Celem jest zwalczenie presji ze strony Unii Europejskiej na zmianę ostatnich zmian prawa dotyczących dyskryminacji osób LGBT.

Tusk: Spór KE z rządem jest w interesie Polaków

Jestem za tym, aby to coraz twardsze stanowisko unijnych instytucji wpłynęło na twarde głowy w polskim rządzie - powiedział, komentując ultimatum, które Komisja Europejska postawiła dziś Polsce, lider PO Donald Tusk, cytowany przez Onet.

PiS opuści Europejskich Konserwatystów i Reformatorów?

Portal Euractiv.com informuje, że europarlamentarzyści PiS są blisko opuszczenia frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. PiS-owi ma nie odpowiadać włoska przewodnicząca frakcji EKR, Georgia Meloni z partii Bracia Włosi.

Věra Jourová: Kary wzrosną, jeśli Polska nie wykona wyroku TSUE

Sprawy Izby Dyscyplinarnej i funduszy na Krajowy Plan Odbudowy nie mają związku – mówi komisarz Věra Jourová.

Rzecznik rządu o ultimatum KE: Będziemy analizować

"Polska, podobnie jak inne kraje UE, podkreśla konieczność przestrzegania przepisów unijnych traktatów" - napisał w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller, w reakcji na ultimatum postawione Polsce przez Komisję Europejską.

Erdogan o przyszłości Cypru: Mamy tu swoje prawa

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan oświadczył we wtorek, że rozmowy pokojowe na temat przyszłości podzielonego etnicznie Cypru mogą mieć miejsce jedynie między "dwoma państwami" funkcjonującymi na wyspie.