W walce z Nord Stream 2 Polska stawia na drugą batalię: prawną

Polska i Ukraina zawiodły się na Ameryce w walce z gazociągiem pod Bałtykiem. Teraz stawiają na Unię Europejską.

TK znów przełożył rozprawę ws. wyższości konstytucji nad prawem krajowym

Na 31 sierpnia Trybunał Konstytucyjny przełożył rozprawę dotycząca wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ustalenia zależności polskiego prawa konstytucyjnego i prawa unijnego, czyli zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. TK rozpozna sprawę w pełnym składzie.

Węgry: Referendum ws. zakazu promocji homoseksualizmu wkrótce

Referendum ws. krytykowanej przez UE ustawy zakazującej promowania homoseksualizmu i tematyki zmiany płci wśród osób niepełnoletnich odbędzie się pod koniec 2021 roku lub na początku 2022 roku - zapowiedział szef kancelarii Viktora Orbana, Gergely Gulyas.

Węgry: Premier Orban chce rozpisać referendum w sprawie ochrony dzieci

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział w środę, że zostanie przeprowadzone referendum w sprawie ochrony dzieci. Celem jest zwalczenie presji ze strony Unii Europejskiej na zmianę ostatnich zmian prawa dotyczących dyskryminacji osób LGBT.

Tusk: Spór KE z rządem jest w interesie Polaków

Jestem za tym, aby to coraz twardsze stanowisko unijnych instytucji wpłynęło na twarde głowy w polskim rządzie - powiedział, komentując ultimatum, które Komisja Europejska postawiła dziś Polsce, lider PO Donald Tusk, cytowany przez Onet.

Věra Jourová: Kary wzrosną, jeśli Polska nie wykona wyroku TSUE

Sprawy Izby Dyscyplinarnej i funduszy na Krajowy Plan Odbudowy nie mają związku – mówi komisarz Věra Jourová.

Antyszczepionkowcy: Sojusznicy koronawirusa

Europa znów nie jest gotowa na kolejną falę covidu, którą może przynieść wariant Delta. Wina leży po stronie antyszczepionkowców.

Rzecznik rządu o ultimatum KE: Będziemy analizować

"Polska, podobnie jak inne kraje UE, podkreśla konieczność przestrzegania przepisów unijnych traktatów" - napisał w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller, w reakcji na ultimatum postawione Polsce przez Komisję Europejską.

PiS opuści Europejskich Konserwatystów i Reformatorów?

Portal Euractiv.com informuje, że europarlamentarzyści PiS są blisko opuszczenia frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. PiS-owi ma nie odpowiadać włoska przewodnicząca frakcji EKR, Georgia Meloni z partii Bracia Włosi.

Erdogan o przyszłości Cypru: Mamy tu swoje prawa

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan oświadczył we wtorek, że rozmowy pokojowe na temat przyszłości podzielonego etnicznie Cypru mogą mieć miejsce jedynie między "dwoma państwami" funkcjonującymi na wyspie.

Spór o Izbę Dyscyplinarną: konieczny dialog z Komisją i szybka nowela ustawy o SN

Można tymczasowo wykonać wyrok TSUE ws. sędziowskich dyscyplinarek, nie zmieniając ustawy. Ale trzeba chcieć.

Mateusz Morawiecki: Nie ma ryzyka polexitu. To fantazja polityczna

- Generalnie Polska w Unii nie tylko ma się dobrze, ale również będzie miała się na pewno dobrze. Jesteśmy silnym państwem w silnej Unii Europejskie i bez Polski trudno sobie Unię Europejską wyobrazić - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Czarnek: Orzeczenia TSUE są dla Polski niebyłe i niewiążące

TSUE kompromituje UE, orzekając bez jakichkolwiek podstaw prawnych, wbrew demokracji - stwierdził w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szynkowski vel Sęk: Niemcy lekceważą nasze oczekiwania

Liczymy na zdecydowaną postawę wobec Rosji przyszłego kanclerza – mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ.

Stanisław Biernat: Idziemy na czołowe zderzenie z Trybunałem w Luksemburgu

Może premier zrozumie, sam, albo po rozmowach w Brukseli, jak niszcząca w krótkiej i dłuższej perspektywie jest jego inicjatywa – mówi Stanisław Biernat, b. wiceprezes TK.

"FT": Trzeba położyć kres łamaniu przez Polskę prawa UE

"Jeśli polskiemu rządowi nie podoba się obowiązek bycia w Unii Europejskiej, to powinien przygotować się do jej opuszczenia" - pisze w komentarzu redakcyjnym "Financial Times", cytowany przez Onet.

Elżbieta Witek: Tu jest Polska, nie Unia

Jestem ciekawa, czy któryś z nich nie korzysta z emerytury w wieku 60 lub 65 lat, nie bierze 500 plus albo 300 plus, albo z darmowych leków dla seniorów - mówiła w Otyniu promująca "Polski Ład" PiS marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Dobrobyt czy klimat

Unijny plan zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych natrafił na zaskakujący opór na antypodach. Canberra odrzuca go, by nie doprowadzić u siebie do kryzysu politycznego.