Raport: UE promuje zrównoważone inwestycje, ale finansuje spółki węglowe

Nowy raport serwisu Climate Home wykazał, że ponad 65 milionów euro z unijnych zielonych funduszy trafiło do największych spółek węglowych na świecie – w Chinach, Indiach, Indonezji, Stanach Zjednoczonych czy RPA.

Publikacja: 09.07.2024 13:42

Zdaniem autorów raportu, miliony euro przeznaczone na promocję celów środowiskowych i społecznych tr

Zdaniem autorów raportu, miliony euro przeznaczone na promocję celów środowiskowych i społecznych trafiły do spółek węglowych w Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Indonezji i RPA.

Foto: Bloomberg

Najnowsza analiza przeprowadzona przez portal Climate Home stawia pod znakiem zapytania skuteczność unijnej klasyfikacji zawartej w Rozporządzeniu w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych, czyli Rozporządzeniu SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation).

Fundusze mające jakąś formę oznakowania ESG, ekologicznego lub zrównoważonego, są klasyfikowane zgodnie z artykułem 8 – są to fundusze promujące elementy środowiskowe lub społeczne, ale nie traktujące ich priorytetowo. Fundusze zdefiniowane w artykule 9 stawiają z kolei zrównoważony rozwój za główny cel inwestycyjny.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Unia Europejska
Paulina Hennig-Kloska: Cele klimatyczne Polski na 2040 rok? Nieosiągalne
Unia Europejska
Unia Europejska chce porozumienia w sprawie odejścia od paliw kopalnych
Unia Europejska
Bruksela mocno ograniczy emisyjność unijnych ciężarówek
Unia Europejska
Oszczędzanie to najważniejsza odpowiedź na kryzys
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Unia Europejska
Norweski sposób na ekoinnowacje