Aktualizacja: 23.03.2025 05:19 Publikacja: 23.06.2022 09:04
Norwegia postawiła sobie za cel, by do 2050 r. cały jej przemysł był zeroemisyjny
Foto: Andrey Armyagov / shutterstock
– Kiedyś w tym miejscu pracowało 20 osób, teraz ponad 200 – podkreśla Einar Kleppe Holthe, założyciel i prezes firmy doradczej Natural State specjalizującej się w zrównoważonym rozwoju.
Einar, który jest nie tylko doradcą, ale i praktykiem takiego biznesu (zaczął od produkcji zrównoważonej kawy), z dumą oprowadza nas po swojej inwestycji Gamlebyen Loft. Modne dziś centrum coworkingowo-kulturalno-gastronomiczne działa w pieczołowicie zrewitalizowanych budynkach po warsztatach samochodowych na starym mieście w Oslo.
Nowy raport serwisu Climate Home wykazał, że ponad 65 milionów euro z unijnych zielonych funduszy trafiło do największych spółek węglowych na świecie – w Chinach, Indiach, Indonezji, Stanach Zjednoczonych czy RPA.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przyznała w Brukseli, że realizacja wyznaczonych przez Komisję Europejską celów klimatycznych na 2030 rok „jest dla Polski trudna”. „Można się domyślać, że również cele na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne” - dodała.
Już w ubiegłym roku na szczycie klimatycznym w Szarm el-Szejk w Egipcie przedstawiono propozycję stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych, ale napotkała ona stanowczy opór Arabii Saudyjskiej i innych gospodarek, polegających w dużym stopniu na ropie oraz gazie.
Do 2040 roku producenci ciężarówek będą musieli zadbać o to, by nowe pojazdy były o 90 proc. mniej emisyjne niż w 2019 roku. W przypadku nowych autobusów miejskich te limity zaczną obowiązywać od 2030 roku.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
15-procentowy poziom redukcji zużycia energii ma być dla Unii Europejskiej jednym z najważniejszych szańców obrony przed zimowym deficytem energii. Polska na razie zachowuje się, jakby jej to nie dotyczyło.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Lekarze podjęli decyzję w sprawie wypisania papieża Franciszka ze szpitala - poinformowano w Rzymie. Zwierzchnik Kościoła katolickiego przebywa w klinice Gemelli w Rzymie od połowy lutego.
Burmistrz Stambułu, Ekrem İmamoglu, potencjalny rywal wieloletniego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, stanął w sobotę przed tureckim sądem po raz pierwszy od zatrzymania w środę pod zarzutem korupcji i powiązań z terroryzmem.
- Mobilizujemy Europę, aby polsko-białoruską granicę traktować jako wspólny obowiązek - mówił premier Donald Tusk po odprawie z dowódcami służb mundurowych na granicy Polski z Białorusią. Jak dodał, w tej sprawie „jest konsensus narodowy”.
Rosja i Ukraina obwiniają się nawzajem o atak na stację pomiarową gazu, położoną w Sudży w obwodzie kurskim w Rosji. Eksplozja nastąpiła zaledwie kilka dni po tym, jak USA zaproponowały obu stronom wstrzymanie ataków na infrastrukturę energetyczną.
Rosyjski producent samochodów AwtoWAZ poinformował o utworzeniu nowej marki. Teraz poza Ładami będzie wytwarzać również samochody dostawcze pod nazwą SKM. Za tym skrótem kryje się współpraca z chińską firmą SRM.
Straż miejska w Rzymie egzekwuje przepisy zabraniające urządzania pikników w pobliżu niektórych zabytków. Nie ma mowy o jedzeniu pizzy na cokole fontanny przy Panteonie czy na Schodach Hiszpańskich.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA przekonuje, że Rosja i Ukraina są bliskie zawarcia porozumienia o pełnym zawieszeniu broni.
Papież Franciszek, który od ponad miesiąca przebywa w szpitalu, odzyskuje siły, ale musi na nowo nauczyć się mówić - przekazał kardynał Victor Manuel Fernández.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas