Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 12:19 Publikacja: 26.09.2023 14:36
Foto: AdobeStock
Pogłębiający się kryzys klimatyczny, napędzany spalaniem paliw kopalnych doprowadził do tego, że Antarktyda coraz bardziej doświadcza skutków ocieplania się klimatu. Według naukowców z amerykańskiego Narodowego Centrum Danych Lodu i Śniegu (NSIDC), minimalna zimowa pokrywa lodowa na Antarktydzie osiągnęła rekordowo niski poziom.
Szczyt pokrycia lodem miał miejsce 10 września, czyli w okresie zimowym w regionie, ale na półkuli północnej latem. Tego dnia lód morski pokrył ponad 16,96 miliona kilometrów kwadratowych, zanim zaczął się kurczyć. Spadek ten rozpoczął się prawie dwa tygodnie wcześniej niż mediana daty 23 września odnotowana w latach 1981–2010. Według wstępnych danych, lód morski na Antarktydzie osiągnął w tym roku największą powierzchnię na mniej niż 17 milionach kilometrów kwadratowych. Obszar ten jest o 1 milion kilometrów kwadratowych mniejszy od poprzedniego rekordowo niskiego poziomu z 1986 r. Stanowi to najmniejszy szczytowy zasięg od prawie 45 lat zapisów satelitarnych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Unikatowy ekosystem na Sokotrze, tropikalnej wyspie leżącej na Oceanie Indyjskim, jest poważnie zagrożony z powo...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Zdaniem naukowców połowa pozostałego budżetu węglowego wyczerpie się w ciągu nie więcej niż trzech lat, o ile św...
Niemal 40 proc. Europejczyków deklaruje, że obawia się zagrożeń związanych z pogłębiającymi się zmianami klimatu...
Lato dopiero się zaczyna, a jego najgorętszy okres zapewne wypadnie w lipcu. W części polskich miejscowości – sz...
Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak rekordowe fale upałów, susze i pożary, nie będą w niej występować jak d...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas