Topniejące lodowce mogą doprowadzić do kolejnej pandemii

Naukowcy alarmują, że pandemia COVID-19 to nie koniec. Z badań wynika, że w warunkach globalnego ocieplenia lodowce topią się, co może okazać się tykającą bombą. W najgorszym przypadku topnienie lodu może uwolnić do środowiska patogeny, które zagrożą ludziom.

Publikacja: 19.10.2022 13:36

Topniejące lodowce mogą doprowadzić do kolejnej pandemii

Foto: AdobeStock

To, że ludzie stwarzają warunki do rozprzestrzeniania się chorób, między innymi poprzez zmniejszanie naturalnych barier pomiędzy żywicielami wirusa – na przykład dzikimi zwierzętami – pokazuje pandemia COVID-19. Badacze zaznaczają, że niszczenie bioróżnorodności, które wynika z wpływu człowieka na środowisko oraz ze zmian klimatycznych, jest świetną pożywką dla nowych patogenów.

Z najnowszych badań wynika, że kolejna pandemia może pochodzić już nie od nietoperzy czy ptaków, ale z topniejącego lodu. Analiza genetyczna gleby i osadów z jeziora Hazen, największego na świecie jeziora słodkowodnego w Arktyce, sugeruje, że ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów – w przypadku, w którym po raz pierwszy infekują one nowego gospodarza – może być wyższe w pobliżu topnienia lodowców.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Oceany i lodowce
Wzrost poziomu mórz zmusi miliony ludzi do ucieczki? Nowe prognozy ekspertów
Oceany i lodowce
Nowe zagrożenie dla raf koralowych na całym świecie. „Masowa degradacja”
Oceany i lodowce
Dlaczego lodowiec pod Everestem topnieje na mrozie? Rusza ekspedycja badawcza
Oceany i lodowce
450 miliardów ton lodu zniknęło. ONZ alarmuje: „To kwestia przetrwania”
Oceany i lodowce
Klimat się ociepla. ale parowanie mórz i oceanów spada. Zaskakujące odkrycie