Ekobójstwo będzie przestępstwem? Mieszkańcy najbogatszych państw świata zgodni

Nowe badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Ipsos dla Earth4All i Global Commons Alliance pokazuje, że zdecydowana większość obywateli najważniejszych gospodarek świata domaga się bardziej zdecydowanych działań w obronie klimatu i chce uznania ekobójstwa za przestępstwo. Co oznacza to pojęcie?

Publikacja: 09.09.2024 17:07

72 proc. respondentów z najbogatszych krajów świata uważa, że penalizacja ekobójstwa jest właściwym

72 proc. respondentów z najbogatszych krajów świata uważa, że penalizacja ekobójstwa jest właściwym rozwiązaniem.

Foto: Peter Boer: Bloomberg Finance LP

Jak wynika z najnowszego badania, 72 proc. respondentów z krajów G20 (poza Rosją) oraz czterech krajów spoza G20: Austrii, Danii, Kenii i Szwecji, popiera kryminalizację działań, dokonywanych przez rządy lub korporacje, prowadzących do poważnych, długotrwałych i często nieodwracalnych szkód dla przyrody oraz klimatu, określanych mianem „ekobójstwa”.

Czym jest ekobójstwo?

Ekobójstwo (ang. ecocide) to pojęcie określające ciężkie zbrodnie przeciw środowisku naturalnemu. Tego określenia po raz pierwszy użyto publicznie podczas Konferencji sztokholmskiej ONZ w 1972 roku przez szwedzkiego premiera Olofa Palmego.

Przykładem ekobójstwa mogą być wycieki ropy na morzach i oceanach, niszczenie lasów deszczowych, zanieczyszczanie środowiska przez przemysł czy działalność górnicza prowadzona bez poszanowania ekosystemów.

Czytaj więcej

Raport: Polskie miasta nie spełniają norm jakości powietrza. Gdzie najgorzej?

Na początku 2024 roku Unia Europejska stała się pierwszym podmiotem prawa międzynarodowego, który zdecydował się na uwzględnienie tego typu przestępstwa w swoich dokumentach – dotyczyło to nowelizacji dyrektywy w sprawie przestępstw przeciwko środowisku.

Ekobójstwo uznała również Belgia. Podobne prawo zostało też uchwalone w Chile i Francji, a projekty ustaw w tej sprawie złożono m.in. w Brazylii, Włoszech, Meksyku, Holandii, Peru i Szkocji.

Według ankiety, ponad połowa respondentów wspomnianego badania czuje się bardzo lub dość narażona na zagrożenia klimatyczne i środowiskowe, a 59 proc. jest bardzo lub skrajnie zaniepokojonych obecnym stanem środowiska naturalnego. Niemal 70 proc. jest zdania, że Ziemia jest bliska osiągnięcia punktów krytycznych dla klimatu i przyrody.

62 proc. kobiet wyraziło troskę nie tylko o obecny stan przyrody, ale też przyszłe pokolenia, podczas gdy wśród mężczyzn zaniepokojonych było 56 proc. respondentów. Skutecznych działań w tym zakresie w ciągu najbliższej dekady oczekuje 74 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn.

Jedynie co czwarta ankietowana twierdziła, że niektóre informacje dotyczące zagrożeń dla klimatu i środowiska są przesadzone, podobne zdanie wyrażał co trzeci respondent. Kobiety wykazywały też mniejszą wiarę w rozwiązania środowiskowe oparte na technologii, nieuwzględniające koniecznych zmian w stylu życia jednostek.

Większe obawy w związku z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym wyrażali mieszkańcy gospodarek wschodzących, w tym Indii (87 proc.), Chin (79 proc.), Indonezji (79 proc.), Kenii (73 proc.) oraz Turcji (69 proc.), niż Europejczycy i Amerykanie. Według ankiety, im większy był niepokój respondentów, tym z reguły bardziej podkreślali konieczność wdrożenia pilnych i skutecznych działań w tym zakresie. Częściej też kojarzyli związek między własnym zdrowiem a kondycją planety.

Warto przypomnieć, że kraje G20 odpowiadają za ok. 85 proc. globalnego PKB i 78 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych, pogłębiających zmiany klimatu.

Jak wynika z najnowszego badania, 72 proc. respondentów z krajów G20 (poza Rosją) oraz czterech krajów spoza G20: Austrii, Danii, Kenii i Szwecji, popiera kryminalizację działań, dokonywanych przez rządy lub korporacje, prowadzących do poważnych, długotrwałych i często nieodwracalnych szkód dla przyrody oraz klimatu, określanych mianem „ekobójstwa”.

Czym jest ekobójstwo?

Pozostało 88% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Klimat i ludzie
„Miliardy ptaków giną, byśmy mogli się ładnie ubrać”. Apel słynnej projektantki
Klimat i ludzie
Znany ośrodek narciarski w Alpach się zamyka. Brak śniegu i problemy finansowe
Klimat i ludzie
Pozostało nam jedynie 27 procent żywej planety. Eksperci z WWF alarmują
Klimat i ludzie
Kartki na mięso i paliwo powstrzymają zmiany klimatu? Wyniki globalnego sondażu
Klimat i ludzie
Sportwashing rośnie w siłę. Nowa strategia gigantów branży paliw kopalnych