Jak wynika z najnowszego badania, 72 proc. respondentów z krajów G20 (poza Rosją) oraz czterech krajów spoza G20: Austrii, Danii, Kenii i Szwecji, popiera kryminalizację działań, dokonywanych przez rządy lub korporacje, prowadzących do poważnych, długotrwałych i często nieodwracalnych szkód dla przyrody oraz klimatu, określanych mianem „ekobójstwa”.
Czym jest ekobójstwo?
Ekobójstwo (ang. ecocide) to pojęcie określające ciężkie zbrodnie przeciw środowisku naturalnemu. Tego określenia po raz pierwszy użyto publicznie podczas Konferencji sztokholmskiej ONZ w 1972 roku przez szwedzkiego premiera Olofa Palmego.
Przykładem ekobójstwa mogą być wycieki ropy na morzach i oceanach, niszczenie lasów deszczowych, zanieczyszczanie środowiska przez przemysł czy działalność górnicza prowadzona bez poszanowania ekosystemów.
Czytaj więcej
Jakość powietrza w europejskich miastach w ostatnich dwóch dekadach wyraźnie się poprawiła, ale sporo jest jeszcze do zrobienia – twierdzą autorzy najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA). Jak wygląda sytuacja w polskich miastach?
Na początku 2024 roku Unia Europejska stała się pierwszym podmiotem prawa międzynarodowego, który zdecydował się na uwzględnienie tego typu przestępstwa w swoich dokumentach – dotyczyło to nowelizacji dyrektywy w sprawie przestępstw przeciwko środowisku.