Wiele badań naukowych wskazuje, że coraz bardziej świadomi katastrofalnych zmian klimatycznych ludzie coraz częściej odczuwają także niepokój o życie swoje i swoich bliskich. Nierzadko postrzegają zmiany klimatu jako poważny problem oraz uważają, że dotykają ich one osobiście. To, że coraz częściej obawiamy się tego, co wiąże się ze zmianami klimatu, potwierdzają między innymi dane zebrane przez wyszukiwarkę Google. Wynika z nich bowiem, że użytkownicy Internetu coraz częściej szukają w sieci zagadnień związanych z "lękiem klimatycznym”.
Czytaj więcej
Jak wynika z najnowszego badania Eurobarometru, obywatele i obywatelki Unii Europejskiej są bardzo zaniepokojeni zmianami klimatu. Ponad trzy czwarte ankietowanych postrzega je jako poważny problem.
"Lęk klimatyczny" coraz częściej wyszukiwany w Google
Dane Google są potwierdzeniem tego, że lęk klimatyczny – definiowany jako uczucie niepokoju w związku ze skutkami zmian klimatycznych – pojawia się u coraz większej liczby ludzi na świecie. Dane z Trendów Google wskazują na drastyczny wzrost zapytań związanych z "lękiem klimatycznym". Jak podaje BBC, w pierwszych 10 miesiącach 2023 roku liczba tego typu wyszukiwań w języku angielskim była 27 razy wyższa niż w tym samym okresie w 2017 roku.
Gwałtowny wzrost liczby wyszukiwań wyrażeń związanych z niepokojem klimatycznym zauważyć można jednak także wśród osób posługujących się innymi językami niż angielski. W ostatnich pięciu latach największy udział – biorąc pod uwagę globalne zapytania związane z obawami klimatycznymi – odnotowały kraje nordyckie. Ponad 40 proc. zapytań związanych z lękiem klimatycznym pochodziło z Finlandii, Szwecji, Danii oraz Norwegii.
Jak pisze BBC, w ciągu ostatnich 12 miesięcy Google odnotowała także globalny wzrost liczby zapytań dotyczących przyszłości planety. Odnotowano wzrost zapytań dotyczących jej przyszłości, wraz ze zmianami klimatycznymi (wzrost o 120 proc.), adaptacją (wzrost o 120 proc.), zrównoważonym rozwojem (wzrost o 40 proc.) i emisją gazów cieplarnianych (wzrost o 120 proc.).