Aktualizacja: 03.12.2024 09:17 Publikacja: 02.11.2022 12:02
Foto: Shutterstock
„Zdrowie wszystkich żyjących dzisiaj jest zagrożone przez stałe uzależnienie od paliw kopalnych” – napisano na profilu The Lancet Countdown on Health and Climate Change na Twitterze. Najnowszy raport nie pozostawia wątpliwości co do tego, jak ogromny wpływ na zdrowie publiczne wywiera branża paliw kopalnych i jak potężną szkodę wyrządza trwanie przy tych źródłach energii. Analiza jest efektem pracy 99 ekspertów z 51 instytucji, w tym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
Eksperci szacują, że każdego roku nasz apetyt na zakupy podczas Black Friday rośnie – podobnie jak góry śmieci na wysypiskach, gdzie może trafić nawet 80 procent produktów zakupionych okazyjnie przed świętami.
Polacy mają świadomość zmian klimatu, ale nie chcą rezygnować ze stylu życia, który przyczynia się do wzrostu ilości emisji oraz odpadów – wskazuje nowy raport „Ziemianie Atakują!” przygotowany przez Agencję Lata Dwudzieste i Kantar Polska.
Dania uzgodniła sposób wdrożenia podatku od emisji rolniczych. Stała się w ten sposób pierwszym krajem nie tylko w Europie, ale i na świecie, który zatwierdził wprowadzenie tego rodzaju opłat.
Delegacja nieuznawanego na arenie międzynarodowej rządu talibów uczestniczą w charakterze obserwatora w rozmowach na szczycie klimatycznym COP29 w Baku, po raz pierwszy od przejęcia władzy w 2021 roku. Afganistan znajduje się w czołówce krajów najbardziej dotkniętych konsekwencjami pogłębiającego się kryzysu klimatycznego na świecie.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zgodnie z zaktualizowanym krajowym planem klimatycznym, Zjednoczone Emiraty Arabskie planują obniżyć emisje do 2035 roku o 47 proc. w stosunku do poziomów z roku 2019. Przedstawiciele organizacji klimatycznych podkreślają, że kraj wciąż mocno inwestuje w projekty kopalne, a w swoim planie pomija emisje pochodzące z eksportu.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Dane przedstawione przez różne ośrodki badawcze potwierdzają, że za nami najgorętsze lato w historii pomiarów. Który dzień okazał się najbardziej upalny?
Już w środę temperatura na południu kraju przekroczy 30 stopni Celsjusza. W czwartek i piątek upały będą odczuwalne niemal w całej Polsce. Jakiej pogody możemy spodziewać się w najbliższych dniach?
Według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ostatnim tygodniu wakacji będą nam towarzyszyć upały. Mogą pojawić się też gwałtowne burze. Na dziś IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Powinni się na nie przygotować mieszkańcy Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny.
Około 190 osób zmarło w tym roku na Majorce i sąsiednich wyspach z powodu upałów, twierdzą eksperci. O ile wiadomo, że ekstremalne temperatury mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci, o tyle rzadko faktycznie są uznawane oficjalnie za przyczynę zgonu.
Pogoda w Polsce w ciągu ostatnich dni mocno dała się we znaki. Silny wiatr, nawałnice i lokalne podtopienia występowały w wielu miejscach w kraju, powodując poważne szkody. Choć zrobiło się nieco chłodniej, nie oznacza to, że żegnamy się z latem. Już pod koniec tygodnia należy spodziewać się powrotu upałów, przed którymi ostrzega IMGW.
Nowe badanie wykazało skalę ofiar niebezpiecznych fal upałów, które nawiedziły Europę w ubiegłym roku. Najmocniej ucierpiały kraje Europy Południowej.
Brytyjska firma ubezpieczeniowa zapytała Brytyjczyków o wpływ pogody na ich wakacyjne wybory. Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że lata na południu Europy stały się zbyt gorące na urlop.
22 lipca 2024 roku przeszedł do historii jako najcieplejszy dzień w historii pomiarów – wynika z danych opublikowanych przez unijny program Copernicus Climate Change Service. Pobity w ten sposób został rekord z dnia poprzedniego, który uznano za najgorętszy w historii pomiarów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas