Reklama
Rozwiń

Koniec węgla w 2030 czy 2040 r.? Jak ambitny będzie Hołownia

„Rezygnacja z węgla w Polsce do 2030 r. nie jest realna” – przekonuje Szymon Hołownia. „I to mówi lider ugrupowania, które chce uchodzić za postępowe? To musi wydarzyć się najdalej za 9 lat” – odpowiadają aktywiści i eksperci klimatyczni. Tymczasem pierwsze spółki energetyczne zapowiadają koniec produkcji energii elektrycznej z węgla w 2035 roku. W poniedziałek Polska 2050 ma przedstawić pomysły na walkę z kryzysem klimatycznym.

Publikacja: 26.03.2021 17:04

Koniec węgla w 2030 czy 2040 r.? Jak ambitny będzie Hołownia

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik, Jerzy Dudek

Pytanie o postulat odejścia od węgla do 2030 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej 10 lat później padło w trakcie jednego z ostatnich spotkań Szymona Hołowni, realizowanych na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Przyznał na początku, że zmiany idące w tym kierunku muszą zacząć się już teraz i powinny być wielosektorowe oraz ambitne. „Ale moim zdaniem, takie tempo dekarbonizacji nie jest realne. Jesteśmy zbyt zapóźnieni w tym obszarze, aby możliwa była realizacja takich celów” – mówił Hołownia. Gdy aktywistki i aktywiści klimatyczni dociekali, na jakiej podstawie uznaje 2030 rok za nierealny cel, Szymon Hołownia skwitował – „a na jakiej podstawie uważacie, że te postulaty są realne?”.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Klimat i ludzie
Co trzeci obywatel chce uciec z tego kraju. Zalew wniosków o „wizy klimatyczne”
Klimat i ludzie
Shein i obietnice bez pokrycia. Rośnie presja na giganta „szybkiej mody”
Klimat i ludzie
Najbogatsza organizacja klimatyczna na świecie. Wydaje miliony, mało kto ją zna
Klimat i ludzie
Nadchodzi nowy unijny cel klimatyczny. Będzie ambitnie czy wygodnie?
Klimat i ludzie
Jak Polacy podchodzą do zmian klimatu? Obojętność, brak wiedzy i dezinformacja