Reklama
Rozwiń

Maya Ozbayoglu: aktywizm to obowiązek każdej istoty moralnej

Jestem nastolatką mieszkającą w kraju, który jest trzecim największym emitentem dwutlenku węgla w Unii Europejskiej. Żyję w państwie, dla którego walka z kryzysem klimatycznym to wprowadzenie nakazu recyklingu lub zakręcanie kranu podczas mycia zębów.

Publikacja: 17.02.2021 11:12

Maya Ozbayoglu: aktywizm to obowiązek każdej istoty moralnej

Foto: klimat.rp.pl

Taki sposób myślenia skazuje ludzkość na życie w niestabilnym klimacie, na coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, masowe migracje, konflikty o zasoby, a także na kolejne pandemie. Jako ludzkość nie możemy sobie na to pozwolić, kryzys klimatyczny to w tej chwili kwestia życia i śmierci.

Mam przywilej – w kraju, którego jestem obywatelką – wychodzenia na ulicę i wyrażania swego zdania. Jest to jedno z moich podstawowych praw, jako istoty ludzkiej. Tymczasem orangutany walczące z buldożerami, które dewastują ich miejsce zamieszkania, niedźwiedzie polarne, których dom roztapia się pod stopami, rafy koralowe, które umierają z powodu zakwaszenia oceanów, ludzie, którzy są represjonowani z powodu wyrażania swojego zdania lub społeczności, które muszą już teraz stawić czoło skutkom kryzysu klimatycznego, szczególnie w krajach globalnego południa nie mogą protestować.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Klimat i ludzie
Co trzeci obywatel chce uciec z tego kraju. Zalew wniosków o „wizy klimatyczne”
Klimat i ludzie
Shein i obietnice bez pokrycia. Rośnie presja na giganta „szybkiej mody”
Klimat i ludzie
Najbogatsza organizacja klimatyczna na świecie. Wydaje miliony, mało kto ją zna
Klimat i ludzie
Nadchodzi nowy unijny cel klimatyczny. Będzie ambitnie czy wygodnie?
Klimat i ludzie
Jak Polacy podchodzą do zmian klimatu? Obojętność, brak wiedzy i dezinformacja