Japonia. Rekordowo niskie emisje gazów cieplarnianych. Tymczasowy efekt

Japońskie emisje gazów cieplarnianych wyniosły 1149 miliardów ton metrycznych ekwiwalentu dwutlenku węgla, co oznacza siódmy z rzędu roczny spadek.

Publikacja: 10.12.2021 16:51

Japonia. Rekordowo niskie emisje gazów cieplarnianych. Tymczasowy efekt

Foto: Bloomberg

Według danych japońskiego Ministerstwa Środowiska, w roku fiskalnym 2020, który zakończył się w marcu 2021 roku, emisje gazów cieplarnianych w Japonii spadły o 5,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jednocześnie osiągnięto najniższy poziom emisji od roku finansowego 1990.

Czytaj więcej

Japończycy odpuścili samochody elektryczne. Oto powody

Jak wynika z danych ministerstwa, w roku fiskalnym 2020, sektor przemysłu ograniczył emisję dwutlenku węgla związanego z energią o 8,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy emisje w sektorze transportu i usług spadły odpowiednio o 10,2 proc. i 4,1 proc. Tymczasem sektor gospodarstw domowych odnotował wzrost emisji o 4,9 proc., co stanowi efekt zwiększonej pracy oraz nauki w trybie zdalnym.

Choć wynik jest zadowalający, to stanowi jedynie tymczasowy efekt spowolnienia działalności gospodarczej z uwagi na pandemię, a nie efekt przemyślanej strategii. Tymczasem kraj stoi przed koniecznością znaczącej redukcji emisji.

Japonia, będąca piątym pod względem wielkości globalnym emitentem dwutlenku węgla, w kwietniu zadeklarowała bardziej ambitny cel klimatyczny. Zamiast wcześniejszego, który zakładał obniżenie emisji o 26 proc. w stosunku do poziomu z 2013 roku, założyła ich redukcję o 46 proc.

Czytaj więcej

Dlaczego wioski w Japonii chcą składować odpady atomowe?

W krajowym miksie energetycznym, energia pochodząca z paliw kopalnych wyniosła 76,3 proc., co oznacza wzrost o 0,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Udział energii ze źródeł odnawialnym wzrósł natomiast do 19,8 proc. dzięki rozwojowi fotowoltaiki. Energia jądrowa wyniosła jedynie 3,9 proc., odnotowując spadek o 2,3 proc., z uwagi na fakt, że obecnie funkcjonuje jedynie osiem reaktorów. Wiele innych pozostaje wyłączonych i jest poddawanych procesowi ponownego licencjonowania zgodnie z bardziej rygorystycznymi normami bezpieczeństwa nałożonymi po katastrofie w Fukushimie. W wyniku tej katastrofy znacznie zwiększono zależność od paliw kopalnych.

Zgodnie z najnowszym celem Japonii dotyczącym miksu energetycznego na 2030 rok, udział energii odnawialnej ma wynosić 36 do 38 proc., energii jądrowej 20 do 22 proc., paliw kopalnych 41 proc., a energii z wodoru i amoniaku 1 proc.

Emisje
Szansa na dodatkowe uprawienia do emisji CO2. Ciepłownie muszą spełnić warunek
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Emisje
Ekologiczny „wielki brat” już na orbicie. Ma badać poziom emisji metanu
Emisje
„Czysta energia” pomaga w redukcji emisji CO2. Eksperci ujawnili dane
Emisje
Chiny wierzą w „czarne złoto”. Małe szanse na osiągnięcie celów klimatycznych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emisje
Apel aktywistów w sprawie samochodów elektrycznych. „Dzieci bardziej zagrożone”