Policzyli o ile zmiana klimatu zmniejszy wzrost gospodarczy na świecie

Zmiana klimatu może zmniejszyć o 4 proc. światowy wzrost gospodarczy rocznie do 2050 r., a znacznie mocniej odczuje to wiele uboższych regionów - wynika z opracowania agencji ratingowej S&P Global dotyczącego 135 krajów.

Publikacja: 07.05.2022 18:19

Policzyli o ile zmiana klimatu zmniejszy wzrost gospodarczy na świecie

Foto: Adobe Stock

Agencja oceniająca wiarygodność kredytową poszczególnych krajów na podstawie stanu ich gospodarki przedstawiła przewidywane skutki rosnącego poziomu mórz, coraz częściej notowanych okresów upałów, suszy i gwałtownych burz. W podstawowym scenariuszu, w którym rządy nie realizują nowej polityki mającej ograniczać zmiany klimatu - w scenariuszu RCP 4.5 (jednym z czterech dotyczących zmian koncentracji dwutlenku węgla) - krajom o małym i średnio małym dochodzie grozi 3,6 razy większe zmniejszenie średniego PKB niż krajom bogatszym - pisze Reuter.

Bangladesz, Indie, Pakistan i Sri Lanka narażone na pożary lasów, powodzie, tajfuny i brak wody pitnej zwiększyły to ryzyko spadku PKB w południowej Azji do 10-18 proc., niemal trzykrotnie więcej niż w Ameryce Płn. i o 10 razy więcej niż w Europie, regionie najmniej narażonym na ujemną zmianę. Środkowa Azja, Bliski Wschód, Afryka Płn. i regiony subsaharyjskie poniosą również poważne straty. Wschodnia Azja i kraje strefy Pacyfiku będą tak samo narażone na spadek PKB co Afryka subsaharyjska, ale głównymi przyczynami będą tam tajfuny i powodzie, a nie upały i uporczywa susza.

- To problem całego świata dotyczący go w różnym stopniu. Jedyny wniosek jaki narzuca się to konieczność międzynarodowego wspierania wielu tych biedniejszych części świata - stwierdził Roberto Sifon-Arevalo, główny analityk wiarygodności kredytowej rządów w S&P.

Czytaj więcej

Zmiany klimatyczne uszczuplą gospodarki o 10% w 2050 roku

Większe ryzyko dotyczy krajów leżących wzdłuż równika i małych wysp, gospodarki bardziej zależne od rolnictwa i sektorów pokrewnych ucierpią bardziej od krajów mających rozwinięte sektory usług. Dla większości krajów skutki zmian klimatu i związane z tym koszty już wzrosły. W ostatnich 10 latach tajfuny, huragany, gwałtowne burze, pożary lasów i powodzie spowodowały straty ok. 0,3 proc. PKB co roku - ocenia firma ubezpieczeniowa Swiss Re. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) wyliczyła również, że pogoda, klimat, klęski związane z wodą następują średnio gdzieś na świecie każdego dnia w ostatnich 50 latach, powodując śmierć 115 osób dziennie i straty ponad 202 mln dolarow też każdego dnia.

Sifon-Arevalo stwierdził, że niektórym krajom agencja obniżyła ocenę wiarygodności z powodu skrajnych warunków pogodowych, np. karaibskim wyspom po dużych huraganach. Zastrzegł jednak, że nowe dane nie zostaną włączone do modeli oceniania wiarygodności krajów przez tę agencję, bo nadal istnieje zbyt wiele niewiadomych, np. kraje mogą dostosować się do zachodzących zmian - Staramy się mówić, co jest istotne i gdzie. Nie oceniamy najgorszego scenariusza, tylko scenariusz podstawowy - powiedział analityk S&P.

Materiał partnera
Radosław Kwiecień: Sytuacja geopolityczna wymusza na nas potrzebę rozmów o klimacie
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Ekotrendy
Adam Ambrozik: Przykładamy ogromną uwagę do zrównoważonego rozwoju
Materiał partnera
Łukasz Gałczyński: Zielona energia warunkiem inwestycji w Polsce
Ekotrendy
Piotr Bruździak: Dążymy w stronę gospodarki obiegu zamkniętego
Ekotrendy
Temat opakowań żywności na TOGETAIR
Ekotrendy
Piotr Sabat: Transformacji energetycznej nie da się zrobić bez kosztów