Agencja oceniająca wiarygodność kredytową poszczególnych krajów na podstawie stanu ich gospodarki przedstawiła przewidywane skutki rosnącego poziomu mórz, coraz częściej notowanych okresów upałów, suszy i gwałtownych burz. W podstawowym scenariuszu, w którym rządy nie realizują nowej polityki mającej ograniczać zmiany klimatu - w scenariuszu RCP 4.5 (jednym z czterech dotyczących zmian koncentracji dwutlenku węgla) - krajom o małym i średnio małym dochodzie grozi 3,6 razy większe zmniejszenie średniego PKB niż krajom bogatszym - pisze Reuter.
Bangladesz, Indie, Pakistan i Sri Lanka narażone na pożary lasów, powodzie, tajfuny i brak wody pitnej zwiększyły to ryzyko spadku PKB w południowej Azji do 10-18 proc., niemal trzykrotnie więcej niż w Ameryce Płn. i o 10 razy więcej niż w Europie, regionie najmniej narażonym na ujemną zmianę. Środkowa Azja, Bliski Wschód, Afryka Płn. i regiony subsaharyjskie poniosą również poważne straty. Wschodnia Azja i kraje strefy Pacyfiku będą tak samo narażone na spadek PKB co Afryka subsaharyjska, ale głównymi przyczynami będą tam tajfuny i powodzie, a nie upały i uporczywa susza.
- To problem całego świata dotyczący go w różnym stopniu. Jedyny wniosek jaki narzuca się to konieczność międzynarodowego wspierania wielu tych biedniejszych części świata - stwierdził Roberto Sifon-Arevalo, główny analityk wiarygodności kredytowej rządów w S&P.
Czytaj więcej
Im wyższa temperatura, tym niższe PKB – nie ma wyjątków od tej reguły i krajów, które mogłyby się jej oprzeć.
Większe ryzyko dotyczy krajów leżących wzdłuż równika i małych wysp, gospodarki bardziej zależne od rolnictwa i sektorów pokrewnych ucierpią bardziej od krajów mających rozwinięte sektory usług. Dla większości krajów skutki zmian klimatu i związane z tym koszty już wzrosły. W ostatnich 10 latach tajfuny, huragany, gwałtowne burze, pożary lasów i powodzie spowodowały straty ok. 0,3 proc. PKB co roku - ocenia firma ubezpieczeniowa Swiss Re. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) wyliczyła również, że pogoda, klimat, klęski związane z wodą następują średnio gdzieś na świecie każdego dnia w ostatnich 50 latach, powodując śmierć 115 osób dziennie i straty ponad 202 mln dolarow też każdego dnia.