Aktualizacja: 22.11.2024 00:39 Publikacja: 16.11.2021 16:09
Foto: Adobe Stock
BlackRock w ramach analizy konsultowała się z 362 dyrektorami firm ubezpieczeniowych, działających na 26 rynkach i reprezentujących łącznie 27 bilionów dolarów w aktywach inwestycyjnych. Według badania rosnący wpływ zrównoważonego rozwoju, wymóg dywersyfikacji portfeli na bardziej dochodowe klasy aktywów oraz dążenie do cyfryzacji przedsiębiorstw stanowiły największe wyzwania ubezpieczycieli w mijającym roku. Wyniki analizy wskazują, że branża ubezpieczeniowa coraz bardziej rozumie w jak ogromnym stopniu zmiany klimatu wpływają na jej funkcjonowanie. 95 proc. dyrektorów firm ubezpieczeniowych potwierdza, że będą miały znaczący wpływ na budowę portfela w ciągu najbliższych dwóch lat.
Mogłoby się wydawać, że to transport czy energetyka są sektorami kluczowymi dla stanu klimatu. Jednak branżą o największym wpływie na nasze otoczenie jest budownictwo.
Grupa PGE zwiększyła dwukrotnie wydatki na rozbudowę, modernizację i digitalizację sieci dystrybucyjnej, wynoszą one średnio 4 mld zł rocznie. Grupa chce utrzymać ten poziom inwestycji w kolejnych latach, by dostosowywać sieci do nowych warunków i rosnących potrzeb ze strony klientów – mówi Marcin Laskowski, wiceprezes ds. regulacji PGE.
Chcemy najpóźniej w 2025 roku doprowadzić do wydzielenia aktywów konwencjonalnych i rozmawiamy na ten temat z rządem. Aktywa węglowe blokują możliwość pozyskania finansowania od wielu instytucji międzynarodowych – mówi prezes PGE Dariusz Marzec.
W trosce o mieszkańców należy opracować strategie zapobiegania negatywnym skutkom zmian. Pieniądze na miejskie plany adaptacji do zmiany klimatu są w programach zarówno unijnych, jak i krajowych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
- Firmy prywatne powinny przejąć węglowe aktywa polskiej energetyki, a do 2030 roku zastąpić je OZE. Rola stabilizatora systemu do czasu uruchomienia atomu przypadłaby źródłom gazowym, mówi Tomasz Zadroga, wiceprezes Grupy Kapitałowej Respect Energy
Inwestorzy dobrze przyjęli ogłoszone w czwartek wyniki największego polskiego ubezpieczyciela. Jego akcje na warszawskiej giełdzie zyskały na zamknięciu notowań blisko 7 proc., podstawowe indeksy około 1,5 proc.
Na dzień przed zakończeniem szczytu klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie opublikowano propozycję tekstu dotyczącego nowego celu finansowania klimatycznego (NCQG). Eksperci mówią o „iluzji postępu”, a sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przypomina, że czas ucieka.
Międzynarodowy zespół naukowców, który przeprowadził badania, wykorzystując obserwacje z satelitów NASA, stwierdził, że od 2014 roku odnotowuje się wyjątkowo niski poziom zasobów wodnych na Ziemi. Z czym ma związek to zjawisko?
W wynikach PZU widać wprawdzie katastrofalną powódź na południu Polski, ale spadek zysku jest wyraźnie niższy od tego, którego obawiali się analitycy. Za nieco ponad tydzień poznamy strategię Grupy PZU na lata 2025-27.
Przedsiębiorca nie musi płacić składek społecznych m.in. wtedy, gdy ma inny tytuł do tych ubezpieczeń, jakim jest stosunek pracy. Warunkiem jest jednak, by osiągał z niego odpowiednie wynagrodzenie.
Mimo wielu protestów i apeli mających związek z podarowaniem papieżowi Franciszkowi ogromnej jodły, która ma stanąć przed świętami Bożego Narodzenia na placu Świętego Piotra, 200-letnie drzewo zostało ścięte. Jak twierdzi Watykan, „zapewni to naturalną wymianę drzewostanu na następne dekady".
Koalicja 55 grup klimatycznych oraz 42 cenionych naukowców i ekspertów ds. klimatu podpisała list otwarty, w którym wzywa kraje do walki z dezinformacją klimatyczną. „Nie możemy pozwolić, aby kłamstwa osłabiły działania na rzecz klimatu i utrudniły postęp” – czytamy w liście.
Najnowszy raport o stanie kriosfery ujawnia, że bez redukcji emisji do 2100 roku poziom morza może wzrosnąć o jeden metr, co przyniesie fatalne i nieodwracalne konsekwencje dla miliardów ludzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas