Trwający od 31 października szczyt klimatyczny COP26 rozczarował Gretę Thunberg, która na swoim profilu na Twitterze ostro skrytykowała jego przebieg. Aktywistka napisała, że tegoroczny szczyt w Glasgow to „najbardziej wykluczający COP w historii”. „To już nie jest konferencja klimatyczna, to festiwal greenwashingu Globalnej Północy. Dwutygodniowe święto biznesu jak zwykle i bla bla bla” – z goryczą podsumowała konferencję Thunberg.

Czytaj więcej

Menu COP26 to "dowód braku zrozumienia przyczyny kryzysu klimatycznego”

Kilka dni wcześniej Greta opublikowała tweeta, zachęcającego do udziału w marszach klimatycznych w Glasgow, w którym przypomina, że „czas ucieka. Zmiana nie przyjdzie dzięki konferencjom takim, jak COP26, o ile nie będzie potężnego nacisku z zewnątrz”.

Znana z bezkompromisowych poglądów nastoletnia aktywistka brała w środę udział w konferencji, w trakcie której dyskutowano na temat handlu kompensacjami emisji. Thunberg, będąca na widowni podczas dyskusji panelowej, wyszła z sali, mówiąc: „Dziękuję za greenwashing”, po tym jak moderator podziękował jej za udział w sesji.

W poniedziałek na wiecu z aktywistami klimatycznymi w Festival Park, nieopodal miejsca, w którym odbywa się COP26, apelowała o konkretne cele i działania, mówiąc: „Nie mówmy już więcej bla bla bla, nigdy więcej wyzysku ludzi, przyrody i planety. Koniec z wyzyskiem. Nigdy więcej bla bla bla. Nigdy więcej, cokolwiek, k****, robią tam w środku” – podkreślała, odnosząc się do rozmów światowych liderów.

Czytaj więcej

Szczyt klimatyczny COP26 oczami aktywistów. „Puste słowa polityków”

W trakcie rozpoczętej 31 października konferencji klimatycznej odbył się już szereg protestów i demonstracji, mających zwrócić uwagę przywódców państw na istotne kwestie środowiskowe. Protestowała m.in. grupa Extinction Rebellion, No Coal Japan, Minga Indigena, Green New Deal Rising, Stop Cambo oraz Ocean Rebellion.

W najbliższy piątek planowany jest marsz w ramach ruchu Fridays for Future, zainicjowanym przez Gretę Thunberg. W sobotę z kolei ma się odbyć kolejny marsz Koalicji COP26, na którym można się spodziewać wysokiej frekwencji.