Reklama
Rozwiń

Odkrycie w Puszczy Białowieskiej. Tego ptaka nie widziano w Polsce ponad 60 lat

Junko – niewielki ptak zamieszkujący Amerykę Północną – przyleciał do Polski. Zaobserwowano go na terenie Puszczy Białowieskiej. To niezwykła wizyta. Jak dotąd bowiem gatunek ten widziany był w naszym kraju jedynie raz – ponad 60 lat temu.

Publikacja: 18.02.2025 14:36

W Puszczy Białowieskiej zaobserwowano junko - małego ptaka z Ameryki Północnej / zdjęcie ilustracyjn

W Puszczy Białowieskiej zaobserwowano junko - małego ptaka z Ameryki Północnej / zdjęcie ilustracyjne

Foto: Mircea Costina / Adobe Stock

Informację o zaobserwowaniu junko w Polsce podała organizacja Birding Poland monitorująca rzadkie gatunki ptaków pojawiające się w naszym kraju.

W Puszczy Białowieskiej zaobserwowano junko – ptaka z Ameryki Północnej

Junko zauważono w niedzielę 16 lutego w stadzie sikor w ogrodzie w Grudkach niedaleko Białowieży na terenie Puszczy Białowieskiej, blisko polsko-białoruskiej granicy. Odkrycia dokonali Wojciech Stelmach, Arkadiusz Stelmach, Teresa Matysiak i Aleksandra Szymańska. Ptak znajdujący się w karmniku i jego okolicach uwieczniony został na zdjęciach wykonanych przez Michała Polakowskiego.

Czytaj więcej

Krytyczny raport o organizacji WWF. Chodzi o polowania na niedźwiedzie polarne

Wcześniej junko jedyny raz zaobserwowano w Polsce ponad 60 lat temu, a dokładnie w 1963 roku. Wówczas na Mierzei Helskiej dostrzeżono samicę tego gatunku.

Junko: Mały ptak z Ameryki Północnej zaobserwowany w Polsce

Junko jest małym ptakiem z rodziny pasówek. Spotkać można go w Ameryce Północnej – w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych – głównie na Alasce – oraz w północno-zachodnim Meksyku. Nie jest tam uznawany za gatunek zagrożony wyginięciem – jego populacja jest liczna. Ptaki te sporadycznie przylatują do Europy. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Junko zamieszkuje przede wszystkim tajgę i lasy iglaste Ameryki Północnej, zdecydowanie rzadziej spotkać go można blisko ludzkich siedzib.

Młode osobniki junko są szarobrązowe, natomiast dorosłe ptaki posiadają wyjątkowo charakterystyczne upierzenie, dzięki któremu łatwo jest je rozpoznać. Dzieli ono ich ciało na dwie, niemal równe części. Górna ze skrzydłami jest ciemna, w odcieniu stalowo-szarym, który przechodzi w odcień niebieski. Natomiast dolna jest biała. Dziób junko jest delikatnie różowy z ciemnym zakończeniem. Dorosłe osobniki junko ważyć mogą od 18 do 30 g, osiągają długość ok. 14-16 cm, a rozpiętość ich skrzydeł mieści się w granicach od 18 do 25 cm.

Czytaj więcej

Kaczki do odstrzału, bo zagrażają biznesowi, rolnictwu i inwestycjom

Wbrew swojemu niepozornemu wyglądowi i niewielkim rozmiarom, ptak potrafi być waleczny. Wykazuje agresywne zachowania przede wszystkim w obliczu konieczności walki o pokarm czy obrony terytorium. Głównym pożywieniem junko są różnego rodzaju nasiona. Dodatkowo w sezonie lęgowym żywi się drobnymi bezkręgowcami takimi jak motyle czy mrówki, o które uzupełnia również dietę swoich piskląt.

Junko: ptak z z Ameryki Północnej w Polsce

Junko, który nie lubi niskich temperatur, migruje na zimę w nieco cieplejsze rejony Ameryki Północnej. Najczęściej wybiera środkową i wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Zdarza się jednak, że wędruje zdecydowanie dalej i dolatuje aż do Europy Zachodniej. Rzadziej dociera do środkowej i wschodniej części naszego kontynentu, a tym samym do Polski. Z tego powodu ostatnie jego zdjęcia wykonane w Puszczy Białowieskiej wywołały sporą sensację.

Zdaniem niektórych ornitologów, pojawienie się junko w Polsce może być wynikiem jego ucieczki przed silnymi mrozami, które nie tak dawno nawiedziły Amerykę Północną, w tym obszary, do których gatunek ten zazwyczaj migruje na zimę.

Informację o zaobserwowaniu junko w Polsce podała organizacja Birding Poland monitorująca rzadkie gatunki ptaków pojawiające się w naszym kraju.

W Puszczy Białowieskiej zaobserwowano junko – ptaka z Ameryki Północnej

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Zwierzęta
Norwegia szuka 27 tys. łososi, które uciekły z farmy. Na razie złapano 29 ryb
Zwierzęta
Krytyczny raport o organizacji WWF. Chodzi o polowania na niedźwiedzie polarne
Zwierzęta
Ocieplenie klimatu na świecie sprzyja szczurom? Wyniki nowego badania
Zwierzęta
Niedźwiedzie polarne głodują. Eksperci znaleźli przyczynę niepokojącego zjawiska
Zwierzęta
Nietypowe narodziny małych żab. Ich ojcowie pokonali 11 tysięcy kilometrów