Reklama
Rozwiń

Krytyczny raport o organizacji WWF. Chodzi o polowania na niedźwiedzie polarne

Trwające dwa lata śledztwo wykazało, że WWF – popularna na całym świecie organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony zagrożonych gatunków zwierząt – wspiera handel skórami niedźwiedzi polarnych – twierdzi dziennik „The Guardian”.

Publikacja: 17.02.2025 16:37

Zdaniem autorów raportu, WWF popiera handel skórami niedźwiedzi polarnych w ramach polityki tzw. zró

Zdaniem autorów raportu, WWF popiera handel skórami niedźwiedzi polarnych w ramach polityki tzw. zrównoważonego wykorzystania.

Foto: AdobeStock

Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) – międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony ginących gatunków zwierząt oraz cennych przyrodniczo miejsc na świecie – znalazła się w centrum kontrowersji po tym, jak ujawniono, że mogła wspierać handel skórami niedźwiedzi polarnych – informuje brytyjski dziennik „The Guardian”. Organizacja w swoich kampaniach wielokrotnie zabierała głos w sprawie tych zwierząt i starała się pozyskać fundusze na ich ochronę.

WWF oskarżona o wspieranie handlu skórami niedźwiedzi polarnych

Niedźwiedzie polarne są zagrożone wyginięciem, a ich populacja zmniejsza się w niezwykle szybkim tempie. Głównymi przyczynami trudnej sytuacji są zmiany klimatyczne i topnienie lodu, który jest kluczowym środowiskiem życia tych zwierząt. Naukowcy odkryli w ostatnim czasie także, że problemem jest też coraz krótszy okres polowań na foki, będące podstawowym źródłem pożywienia niedźwiedzi polarnych. 

Czytaj więcej

Niedźwiedzie polarne głodują. Eksperci znaleźli przyczynę niepokojącego zjawiska

W niektórych regionach – w ciągu zaledwie czterdziestu lat – populacja niedźwiedzi polarnych zmniejszyła się niemal o 50 procent. Mimo to w Kanadzie – jedynym kraju na świecie, który wciąż dopuszcza polowania komercyjne na ten gatunek – handel skórami tych zwierząt kwitnie. Co roku z Kanady eksportuje się ich od 300 do 400 i – zwykle – trafiają one na rynek chiński, gdzie – za sztukę – zapłacić trzeba nawet 60 tys. dolarów. Na całym świecie populacja niedźwiedzi polarnych wynosi od 22 tys. do 31 tys. osobników, dwie trzecie tych zwierząt zamieszkuje Kanadę.

Handel skórami niedźwiedzi polarnych: WWF i polityka „zrównoważonego wykorzystania”

Jak informuje dziennik „The Guardian”, trwające dwa lata śledztwo wykazało, że WWF – znana na całym świecie organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony zagrożonych gatunków zwierząt – popiera handel skórami niedźwiedzi polarnych w ramach polityki tzw. zrównoważonego wykorzystania. Swoje stanowisko WWF argumentuje przekonaniem, iż licencjonowana eksploatacja niewielkiej liczby osobników może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu populacji.

WWF określiło swoje stanowisko w tej kwestii. „Nie sprzeciwiamy się programom łowieckim, które nie stanowią zagrożenia dla przetrwania zagrożonych gatunków i są częścią strategii ochrony oraz zarządzania, opartej na dowodach naukowych, właściwie zarządzanej i ściśle egzekwowanej, z korzyściami finansowymi przeznaczonymi na ochronę i wsparcie społeczności lokalnych” – czytamy. 

Jak zaznacza brytyjski dziennik, podczas konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) WWF lobbowało na rzecz kontynuacji handlu skórami niedźwiedzi polarnych w Kanadzie. Choć organizacja przyznała, że w nadchodzących dekadach może nastąpić znaczący spadek populacji tego gatunku, podkreśliła jednocześnie, że handel „nie stanowi istotnego zagrożenia”.

Sprzeciw WWF wobec pełnej ochrony niedźwiedzi polarnych

„The Guardian” zaznacza, że WWF w przeszłości aktywnie sprzeciwiała się nadaniu niedźwiedziom polarnym pełnej ochrony w ramach CITES – zarówno w 2010, jak i w 2013 roku. Stany Zjednoczone, wspierane przez Rosję, wnioskowały wówczas o zakaz międzynarodowego handlu skórami tego gatunku. Organizacja WWF podkreślała wtedy, że niedźwiedzie polarne nie spełniają jeszcze kryteriów całkowitej ochrony.

„Jeśli w przyszłości populacja niedźwiedzi polarnych ulegnie tak dużemu zmniejszeniu z powodu zmiany klimatu i utraty siedlisk i/lub jeśli handel międzynarodowy będzie stanowił większe zagrożenie, chcielibyśmy ponownie rozważyć kwestię wpisu na listę CITES. Ale to nie jest jeszcze ten moment” – zaznaczyło WWF w oświadczeniu w 2013 roku. 

W 2022 roku wystosowano pytanie do WWF, czy w przyszłości zmieni swoje stanowisko w tej sprawie. „Nie sądzę, jeśli chodzi o kryteria liczebnościowe” – stwierdził Colman O’Criodain, menedżer ds. polityki ochrony przyrody WWF International. 

WWF jest zdania, że pełna ochrona niedźwiedzi polarnych mogłaby zaszkodzić społecznościom rdzennym, dla których handel skórami stanowi źródło dochodu. Jednak zdaniem cytowanego przez „Guardiana” Roberta Thompsona – rdzennego mieszkańca Kaktovik na Alasce – to argument nie do końca uzasadniony. - Nie handlowaliśmy tymi zwierzętami przez 10 tys. lat i dlatego one wciąż tu są. Nie mieliśmy powodu. Można zarabiać na pokazywaniu niedźwiedzi turystom – to jest zrównoważone - zaznaczył. 

Czytaj więcej

Plany Trumpa zagrożeniem dla gatunków ginących. Wspiera go „Drużyna Boga”

WWF obiektem krytyki: „Opinia publiczna może być zszokowana” 

Większość organizacji zajmujących się ochroną dzikiej przyrody nie popiera stanowiska WWF. Na czterech ostatnich spotkaniach CITES koalicja około 80 organizacji ekologicznych sprzeciwiała się rekomendacjom Światowego Funduszu na rzecz Przyrody. 

Sprawę skomentował między innymi Jean-Paul Jeanrenaud – były dyrektor WWF, który pracował dla organizacji przez 27 lat. - Z moich doświadczeń wynika, że nazwa WWF miała ogromny wpływ. Jeśli zwracałem się do ludzi, chcieli mnie wysłuchać. WWF nadal ma ten wpływ. Myślę, że opinia publiczna może być tym faktem nie tylko zaskoczona, ale wręcz zszokowana - powiedział. 

„The Guardian” zauważa, że WWF angażowało się także w działania mające na celu ograniczenie pełnej ochrony innych zagrożonych gatunków – między innymi słoni, hipopotamów, żyraf czy nosorożców. W 2022 roku organizacja skutecznie lobbowała też za przeniesieniem populacji białego nosorożca w Namibii z najbardziej restrykcyjnej ochrony do niższej kategorii, co umożliwia handel tymi zwierzętami.

WWF: historia organizacji i jej osiągnięcia 

WWF (World Wide Fund for Nature) to jedna z największych na świecie organizacji zajmujących się ochroną przyrody. Powstała w 1961 roku w Szwajcarii, a jej symbolem jest panda wielka. Celem WWF jest ochrona różnorodności biologicznej, ograniczenie degradacji środowiska naturalnego oraz promowanie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Organizacja działa globalnie, angażując się m.in. w ochronę zagrożonych gatunków, walkę ze zmianami klimatu, przeciwdziałanie wylesianiu i zanieczyszczeniom oceanów. Do jej największych osiągnięć należy m.in. utworzenie wielu rezerwatów przyrody, a także ochrona tygrysów czy pand wielkich.

Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) – międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony ginących gatunków zwierząt oraz cennych przyrodniczo miejsc na świecie – znalazła się w centrum kontrowersji po tym, jak ujawniono, że mogła wspierać handel skórami niedźwiedzi polarnych – informuje brytyjski dziennik „The Guardian”. Organizacja w swoich kampaniach wielokrotnie zabierała głos w sprawie tych zwierząt i starała się pozyskać fundusze na ich ochronę.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zwierzęta
Odkrycie w Puszczy Białowieskiej. Tego ptaka nie widziano w Polsce ponad 60 lat
Zwierzęta
Norwegia szuka 27 tys. łososi, które uciekły z farmy. Na razie złapano 29 ryb
Zwierzęta
Ocieplenie klimatu na świecie sprzyja szczurom? Wyniki nowego badania
Zwierzęta
Niedźwiedzie polarne głodują. Eksperci znaleźli przyczynę niepokojącego zjawiska
Zwierzęta
Nietypowe narodziny małych żab. Ich ojcowie pokonali 11 tysięcy kilometrów
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce