Afrykańskie słonie leśne walczą ze zmianami klimatu. A jest ich coraz mniej

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences”, afrykańskie słonie leśne sprawiają, że zwiększa się liczba drzew, które intensywnie pochłaniają dwutlenek węgla. "To ważny argument w zwiększeniu wysiłków na rzecz ich ochrony" – wskazują eksperci.

Publikacja: 08.02.2023 14:23

Afrykańskie słonie leśne walczą ze zmianami klimatu. A jest ich coraz mniej

Foto: AdobeStock

Słoń leśny to mniejszy z dwóch gatunków słoni występujących w Afryce. Wcześniej był uznawany za podgatunek słonia afrykańskiego, od którego różni się między innymi wielkością – samce rzadko mierzą powyżej 2,5 m w kłębie. Nie wszyscy uczeni zgadzali się, że słonie leśne powinny być klasyfikowane jako oddzielny gatunek. Decyzję tę jednak podjęto, co sprawiło, że zwierzęta automatycznie znalazły się na liście gatunków zagrożonych. To ważne przede wszystkim dlatego, że jest ich mało, a kłusownictwo jest dla ich wielkim zagrożeniem – zwłaszcza, że duża część areału ich występowania przypada na kraje niestabilne politycznie, w których ograniczenie procederu jest praktycznie niemożliwe.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Zwierzęta
Rzadkie zjawisko na Pomorzu. „Pojawił się nowy i długo oczekiwany gatunek”
Zwierzęta
Tysiące mrówek w probówkach. Przemytnicy skazani w „przełomowym” procesie
Zwierzęta
Dziesiątki ton owczej wełny trafią na wysypisko? Załamanie rynku w Szwajcarii
Zwierzęta
Wilki wracają do Europy. Sukces przyrody czy powód do zmartwień?
Zwierzęta
Psy mogą szkodzić środowisku. Nowe badanie pokazuje skalę problemu