Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez Stephena Garnetta z Uniwersytetu Karola Darwina, kryzys klimatyczny dziesiątkuje ptasią populację w Australii. Wyginięciem zagrożony jest już co szósty gatunek ptaków. Naukowcy ocenili 23 gatunki na liście jako „krytycznie zagrożone”, 74 jako „zagrożone”, 87 jako „wrażliwe” i 32 jako „bliskie zagrożenia”.
Czytaj więcej
Zmiany klimatyczne nie pozostają bez wpływu na świat zwierząt. Naukowcy zauważyli, że ich wygląd ulega zmianom w miarę ocieplania się klimatu.
Raport stwierdza również, że 96 gatunków radzi sobie gorzej niż dziesięć lat temu i wymaga umieszczenia w wyższej kategorii zagrożeń.
W 1990 roku zagrożonych gatunków ptaków w Australii było 134, a w 2011 – 195. Naukowcy nie mają wątpliwości, że za pogarszającymi się statystykami stoi kryzys klimatyczny.
Przez 17 lat monitorowano 1,970 tys. stanowisk w tropikach, a wnioski płynące z obserwacji pokrywają się z założeniami modeli klimatycznych. Populacje gatunków takich jak paprociornik czy altannik złoty zmniejszały się na niższych wysokościach w miarę wzrostu temperatury.