Aktualizacja: 15.11.2024 05:07 Publikacja: 19.09.2021 18:01
Foto: Adobe Stock
Jak wynika z badania opublikowanego na łamach Trends in Ecology & Evolution, dzioby, nogi i uszy gatunków stałocieplnych ewoluują, aby dostosować się do ocieplenia planety. Według naukowców reakcja zwierząt na zmianę klimatu jest w istocie ignorowaną przez ludzi, dobitną oznaką zmian klimatycznych.
Badanie, przeprowadzone przez Sarę Ryding, badaczkę z Uniwersytetu Deakin w Australii, odwołuje się do tzw. reguły Allena. Wzorzec ten obejmuje gatunki zwierząt żyjące w cieplejszym klimacie i niższych szerokościach geograficznych, z większymi wyrostkami, takimi jak uszy lub dzioby. Według reguły Allena, wspomniane części ciała są u tych zwierząt większe, aby lepiej poradzić sobie z wysoką temperaturą otoczenia i uniknąć przegrzania. Te same gatunki zwierząt, żyjące w chłodniejszym klimacie, mają zwykle nieco mniejsze dzioby i uszy.
W ciągu ostatniej dekady niektóre populacje jeża europejskiego – dobrze znanego w części Polski – skurczyły się o nawet jedną trzecią. „Trzeba zapobiec dalszemu pogarszaniu się statusu tego gatunku” – alarmują eksperci.
Wrocławskie zoo poinformowało o narodzinach czterech tygrysów sumatrzańskich, jednych z najrzadszych i najbardziej zagrożonych zwierząt na świecie.
Naukowcy z Bratysławy poinformowali, że na Słowacji znaleziono pierwsze gniazdo azjatyckiego szerszenia Vespa velutina. Eksperci podkreślają, że pojawienie się tego gatunku inwazyjnego w Polsce jest kwestią czasu.
Populacja łososia północnoatlantyckiego w Norwegii jest na historycznie niskim poziomie. Powód? Hodowla ryb i kryzys klimatyczny. Zdaniem naukowców, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, przyszłość tego gatunku ryb będzie zagrożona.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Władze Szwecji zezwoliły na odstrzał 20 procent populacji niedźwiedzi brunatnych żyjących na terenie kraju – informuje CNN. Mimo że obrońcy przyrody są tym faktem oburzeni, rząd zaznacza, że postępuje zgodnie z dyrektywą dotyczącą polityki dzikiej przyrody.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Krakowskie Towarzystwo Opieki nagłośniło sprawę mężczyzny, który usłyszy prawdopodobnie zarzut znęcania się nad zwierzętami. 57-latek miał uciąć swojemu kotu fragment języka po tym, kiedy zjadł plaster boczku.
Właściciele kominków muszą zapoznać się z przepisami unijnymi oraz uchwałami antysmogowymi dotyczącymi poszczególnych województw. Czy konieczne będzie zrezygnowanie z tej formy ogrzewania domu?
Odpowiedź na pytanie o nasze powinności w obliczu zmian klimatycznych nie jest prosta.
W obliczu globalnych wyzwań związanych z wyczerpywaniem się zasobów naturalnych rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) i technologii ekologicznych staje się priorytetem.
Co zwycięstwo Trumpa może oznaczać dla klimatu i dla polskich zmagań z transformacją energetyczną? A Harris? Jak będzie wyglądało bezpieczeństwo energetyczne Polski po amerykańskich wyborach?
Od przyszłego roku przewoźnicy zapłacą wyższe myto. Rząd doliczy opłaty za emisje CO2. Karne myto ma zachęcić do zakupu elektrycznych ciężarówek.
Obrońcy przyrody i plemię rdzennych mieszkańców amerykańskich pozywają Stany Zjednoczone, chcąc zablokować kopalnię litu w Nevadzie, która, jak twierdzą, doprowadzi do wyginięcia zagrożonego dzikiego kwiatu pustyni, zakłóci przepływ wód gruntowych i zagrozi zasobom kulturowym.
Przemysł i spedytorzy domagają się dopuszczenia do ruchu w Polsce długich zestawów. Ministerstwo Infrastruktury nie mówi „nie”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas