Hiszpańskie władze ratują ryby. Zwierzęta umierają z powodu suszy

Jak poinformowała hiszpańska agencja meteorologiczna, władze Hiszpanii uratowały ryby, które mogły umrzeć w wyniku przedłużającej się w kraju suszy.

Publikacja: 30.04.2023 13:35

Hiszpańskie władze ratują ryby. Zwierzęta umierają z powodu suszy

Foto: AFP

Hiszpania dotkliwie odczuwa skutki kryzysu klimatycznego. W ciągu ostatnich trzech lat kraj cierpiał z powodu niskich opadów i wyjątkowo wysokich temperatur, co doprowadziło do długotrwałej suszy. Ubiegły rok był szóstym najbardziej suchym rokiem w Hiszpanii od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1961 roku.

Z powodu suszy w wielu zbiornikach wodnych w całym kraju odnotowano zdecydowanie mniejsze ilości wody. Konsekwencje anomalii pogodowych odczuwają mieszkańcy kraju, ale i zwierzęta. 

Czytaj więcej

Sezon pożarów w Hiszpanii rozpoczął się wyjątkowo wcześnie

Z powodu suszy w Hiszpanii umierają ryby

Władze Hiszpanii zdecydowały się między innymi uratować ryby, które mogły umrzeć w wyniku przedłużającej się w kraju suszy – podaje hiszpańska agencja meteorologiczna. Urzędnicy w Gironie ogłuszyli niektóre ze zwierząt żyjących w rzece Onyar i przetransportowali je do oddalonej o dziesięć kilometrów rzeki Ter, która jest dla nich dużo bezpieczniejszym środowiskiem, ze względu na to, że ma znacznie wyższy poziom wody.

Agencja Reutersa poinformowała, że przeniesiono jedynie endemiczne gatunki ryb dla rzeki, a inne – będące w złym stanie – dobito, by nie opadły na dno i nie zanieczyściły wody.

W zbiornikach wodach w Hiszpanii znajduje się obecnie średnio 50 proc. wody. Najgorzej z suszą radzi sobie północno-wschodni region Katalonia oraz południowy region Andaluzja.

Zdaniem ekspertów agencji meteorologicznej AEMET, obecny miesiąc będzie prawdopodobnie najbardziej suchym kwietniem na Półwyspie Iberyjskim od czasu rozpoczęcia pomiarów.

Susza
Stan nadzwyczajny na Teneryfie. Na wyspie zaczyna brakować wody
Susza
Susza w Hiszpanii. Uwielbiany przez turystów region sprowadza wodę statkami
Susza
Kakao stanie się towarem luksusowym? Zmiany klimatu dewastują uprawy
Susza
Stan nadzwyczajny w Katalonii: ograniczenia zużycia wody. „Susza wszech czasów”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Susza
Jest zima, a dwa kraje w Europie walczą z suszą. Limity zużycia wody