Bez większych inwestycji nie poprawimy jakości powietrza

Choć globalne wsparcie finansowe w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza sięga miliardów dolarów, to wciąż za mało.

Publikacja: 05.10.2023 10:16

Bez większych inwestycji nie poprawimy jakości powietrza

Foto: Adobe Stock

Co roku w wyniku narażenia na zanieczyszczone powietrze umiera przedwcześnie siedem milionów osób. Najbardziej narażeni na ich skutki są mieszkańcy biedniejszych krajów, które silniej odczuwają konsekwencje pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Wynika to m.in. z coraz częstszych i bardziej niszczycielskich pożarów lasów i pól, generujących dym, który przemieszcza się tysiące kilometrów, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, w tym wzrost śmiertelności oraz pogorszenie chorób serca i płuc. Według opublikowanego niedawno badania autorstwa naukowców z Uniwersytetu w Chicago, fatalna jakość powietrza wpływa na skrócenie długości życia mieszkańców kilkunastu krajów Azji Południowo-Wschodniej oraz Afryki. Przez ogromne zanieczyszczenie powietrza mieszkańcy Bangladeszu żyją średnie o niemal siedem lat krócej, mieszkańcy Indii – o pięć lat, a mieszkańcy Demokratycznej Republiki Konga – o trzy lata. Średnio na świecie długość życia skróci się o 2,3 roku. Autorzy badania alarmują, że na całym świecie zanieczyszczenie powietrza zabija obecnie w podobnym stopniu jak palenie papierosów, trzykrotnie bardziej niż spożycie alkoholu, pięć razy bardziej niż wypadki drogowe i siedem razy bardziej niż AIDS.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Smog
Miasta w Polsce z najgorszą jakością powietrza. Nowy ranking pokazuje zmianę
Smog
Raport: Polskie miasta nie spełniają norm jakości powietrza. Gdzie najgorzej?
Smog
Badanie: stan powietrza w polskich miastach coraz lepszy. Polacy uważają inaczej
Smog
Smog w Polsce bardziej uderza w kobiety. Zaskakujące ustalenia polskich badaczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Smog
Zaskakujący efekt poprawy jakości powietrza: Ziemia ociepla się jeszcze szybciej