Fale upałów w USA to efekt kryzysu klimatycznego. Eksperci zabrali głos

Naukowcy z World Weather Attribution oceniają, że wystąpienie wyjątkowo wysokich temperatur w Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku było 35 razy bardziej prawdopodobne przez ocieplanie się klimatu wywołane działalnością człowieka. Co więcej, kryzys klimatyczny doprowadził też do wystąpienia temperatur wyższych o 1,4°C.

Publikacja: 27.06.2024 15:39

Kierowca rikszy z Nowym Jorku chroni się przed upałem.

Kierowca rikszy z Nowym Jorku chroni się przed upałem.

Foto: Adam Gray: Bloomberg Finance LP

Nadchodzące dekady przyniosą częstsze i bardziej dotkliwe fale upałów na terenie obu Ameryk – ustalili naukowcy z grupy badawczej World Weather Attribution. Grupa zajmująca się badaniem związku między występowaniem poważnych zdarzeń pogodowych, takich jak fale upałów czy powodzie, a ocieplaniem się klimatu wywołanym działalnością człowieka, postanowiła wziąć na tapet intensywne fale upałów w Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku, w wyniku których do tej pory zginęło co najmniej 125 osób, a najmniej kilka tysięcy osób doznało udaru cieplnego. Ekstremalna fala upałów zaostrzyła też poważną suszę w regionie, zakłóciła dostawy prądu i wyrządziła ogromne szkody w lokalnych ekosystemach, powodując zgony wielu gatunków zwierząt.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Planeta
Rok 2024 był fatalny dla klimatu. Eksperci: 2025 może być jeszcze gorszy
Planeta
Nieustanne fale upałów: Eksperci o „prognozie pogody” dla przyszłych pokoleń
Planeta
99-letni David Attenborough pokazał swój nowy film. „To przesłanie jego życia”
Planeta
Brytyjczycy spróbują zasłonić słońce. Nowa broń w walce ze zmianami klimatu
Planeta
Polska zużyła już roczny budżet zasobów naturalnych. Zaczynamy życie na kredyt