Sprowadzili ogromne drzewa z USA do Europy. Raport po 170 latach badań

Sekwoje – gigantyczne drzewa kojarzone raczej z Ameryką Północną, niż z Europą – w XIX wieku zaczęły być sprowadzane do Europy jako ozdoby parków. Jak poradziły sobie w nowym środowisku? Brytyjscy naukowcy przygotowali raport na ten temat będący podsumowaniem 160 lat badań i obserwacji.

Publikacja: 15.03.2024 04:05

W Europie jest obecnie więcej sekwoi niż w USA, skąd pochodzą te drzewa. To za sprawą sadzonek, któr

W Europie jest obecnie więcej sekwoi niż w USA, skąd pochodzą te drzewa. To za sprawą sadzonek, które sprowadzono do Wielkiej Brytanii w XIX wieku.

Foto: Tuxyso, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Sekwoje, ogromne drzewa kojarzone przede wszystkim z Kalifornią, nie przyjęły się w wielu krajach w Europie, bo mają bardzo duże wymagania dotyczące klimatu – źle znoszą surowe zimy.

Klimat w Wielkiej Brytanii okazał się dla tych ogromnych drzew zaskakująco korzystny. Efekt? Obecnie rośnie ich na Wyspach znacznie więcej niż w rodzimej Ameryce.

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że jest ich już około pół miliona. Badacze postanowili sprawdzić, jak dużo dwutlenku węgla te gigantyczne rośliny są w stanie przyswoić oraz jaki wpływ mają na tamtejsze lasy. Wyniki badań zaskoczyły autorów opracowania.

Gdzie w Europie rosną sekwoje?

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych oraz University College w Londynie sprawdzili, jak dużo sekwoi rośnie obecnie na Wyspach Brytyjskich. Liczby robią wrażenie – z artykułu opublikowanego w naukowym serwisie The Royal Society Publishing wynika, że jest to około 500 tys. drzew –  dużo więcej niż w Kalifornii, skąd pochodzą sekwoje. Do dziś w amerykańskim stanie przetrwało ich bowiem jedynie około 80 tysięcy.

W przeciwieństwie jednak do sekwoi, które rosną w USA, te brytyjskie nie osiągnęły jeszcze swojej maksymalnej wysokości – wciąż rosną. I to w zadziwiającym tempie, zdaniem naukowców.

Czytaj więcej

Drzewa zaczynają „kaszleć” dwutlenkiem węgla. To skutek zmian klimatu

Sadzonki różnych gatunków sekwoi, w tym mamutowców olbrzymich, które sprowadzono do Europy około 170 lat temu, doskonale odnajdują się w klimacie Wielkiej Brytanii. Podczas gdy najwyższa brytyjska sekwoja mierzy obecnie 54,87 metra, w Kalifornii drzewa te są w stanie osiągać wysokość ponad 90 metrów. Niezwykle istotne jest jednak to, że są to drzewa długowieczne, które mogą żyć nawet ponad 3 tysiące lat.

Brytyjskie okazy mają tymczasem nieco ponad półtora wieku – wciąż więc są bardzo młode. Naukowcy oczekują, że będą rosnąć jeszcze długo i – jak szacują – w swoim czasie osiągną docelową wysokość, którą porównywać będzie można do drzew rosnących w Kalifornii.

Naukowcy w ramach badania postanowili sprawdzić, jak drzewa zaadoptowały się do brytyjskiego klimatu. W tym celu przebadali oni próbki pobrane od niemal 5 tysięcy drzew, a następnie – wykorzystując laserowe skanery – zmierzyli wysokość i objętość sekwoi.

Wyniki badania są imponujące – wskazują one bowiem, że choć klimat na Wyspach znacznie różni się od kalifornijskiego, to drzewa rosną tam tak samo szybko. To zasługa łagodnego brytyjskiego klimatu – ciepłych zim i dużej ilości wilgoci.

Szybkie tempo wzrostu sekwoi w Wielkiej Brytanii to jednak tylko jeden z pozytywnych wniosków z przeprowadzonego przez naukowców badania. Eksperci zaznaczają bowiem, że drzewa te mają jeszcze jedną niezwykle dużą zaletę –  wychwytują niezwykłe ilości CO2.

Sekwoje: magazyny gigantycznych ilości CO2

Naukowcy skupili się na tym, jak dużo dwutlenku węgla są one w stanie magazynować – to niezwykle istotne przede wszystkim dlatego, że w obliczu zmieniającego się klimatu szuka się rozmaitych sposobów na redukcję gazów cieplarnianych.

Badanie wykazało, że sekwoje mogą służyć jako magazyn gigantycznych ilości dwutlenku węgla. Jak oszacowano, mierzące 45 metrów drzewo, zawiera od około 10 do 15 ton dwutlenku węgla. Obecnie to dużo mniej niż w przypadku starszych sekwoi, które rosną w Kalifornii – niektóre z nich mogą przyswoić nawet 250 ton CO2. Naukowcy zaznaczają jednak, że kiedy brytyjskie drzewa osiągną docelowe rozmiary, będą w stanie absorbować podobne ilości gazów cieplarnianych. A to bardzo cieszy badaczy. 

Eksperci podkreślają, że wyhodowanie lasów sekwoi nie wystarczy, by w znaczącym stopniu zmniejszyć ilość gazów cieplarnianych w atmosferze. Zauważają jednak, że drzewa te mogą odgrywać niezwykle ważną rolę w tworzeniu zróżnicowanych lasów.

Czytaj więcej

Przez zmiany klimatu drzewa rosną szybciej. Ale są słabsze i młodziej umierają

Choć gigantyczne sekwoje doskonale radzą sobie z sekwestracją dwutlenku węgla, badacze ostrzegają, że sadzenie ich wymaga długoterminowego zaangażowania i należy skupić się na tym, jak będą się one rozwijać w zmieniającym się klimacie Wielkiej Brytanii przez następne 160 lat i później. „Wyniki badania dają nam ważną podstawę, która pozwala oszacować, jak dobrze sekwoje olbrzymie radzą sobie w klimacie Wielkiej Brytanii. Obecnie drzewa te są prawdopodobnie ważniejsze ze względu na ich walory estetyczne i historyczne niż służą rozwiązaniu kryzysu klimatycznego, jednak w miarę sadzenia kolejnych roślin musimy wiedzieć, jak będą rosły” – zauważył profesor Mat Disney, profesor z UCL. Dodał też, że sekwoja olbrzymia potencjalnie może pochłaniać z atmosfery średnio 85 kilogramów CO2 rocznie.

Sekwoja olbrzymia (Sequoiadendron giganteum), zwana też mamutowcem olbrzymim, sprowadzona została ze Stanów Zjednoczonych na Wyspy Brytyjskie w 1853 roku. Wówczas sadzonki drzewa były niezwykle rzadkie, a więc i bardzo drogie – stać na nie było jedynie najbogatszych Brytyjczyków. Przed laty drzewa te sadzono zwykle przed wejściami do luksusowych rezydencji, wzdłuż reprezentacyjnych alei czy na terenach kościelnych – były symbolem bogactwa. Dziś sekwoje sadzone są już w całej Wielkiej Brytanii przez władze lokalne – nierzadko w parkach i na terenach rekreacyjnych.

Sekwoje, ogromne drzewa kojarzone przede wszystkim z Kalifornią, nie przyjęły się w wielu krajach w Europie, bo mają bardzo duże wymagania dotyczące klimatu – źle znoszą surowe zimy.

Klimat w Wielkiej Brytanii okazał się dla tych ogromnych drzew zaskakująco korzystny. Efekt? Obecnie rośnie ich na Wyspach znacznie więcej niż w rodzimej Ameryce.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planeta
Nowe dane na temat jakości powietrza na świecie. „Błędne koło zmian klimatycznych”
Planeta
Rekordowo gorące lato: naukowcy potwierdzają. Złe prognozy na resztę roku
Planeta
Nowy satelita NASA już na orbicie. Przełom w pomiarze stężenia gazów cieplarnianych
Planeta
Raport: naukowcy o sierpniowej ulewie w Warszawie. „Ryzyko wzrosło o 30 procent”
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Planeta
Eksperci: cel klimatyczny jest już nierealny. Pora na pesymistyczne scenariusze