Luty rekordowy pod względem wzrostu temperatury? Dziesiątki rekordów pobite

Naukowcy ostrzegają, że luty może okazać się rekordowym miesiącem pod względem nie tylko wzrostu średnich temperatur, ale też liczby stacji pomiarowych na świecie, w których odnotowano rekordy. Niezwykle ciepły luty to efekt zmiany klimatu, ale też zjawiska El Niño, które przyczynia się do podniesienia temperatury na lądzie i w oceanach.

Publikacja: 20.02.2024 17:06

18 lutego krokusy zakwitły na Jasnych Błoniach w Szczecinie.

18 lutego krokusy zakwitły na Jasnych Błoniach w Szczecinie.

Foto: Marcin Bielecki/PAP

Naukowcy ostrzegają, że obecny miesiąc może okazać się najgorętszym lutym w historii, z uwagi na pogłębiające się zmiany klimatu oraz obecne zjawisko El Niño, które podnosi temperaturę na lądach i w oceanach na całym świecie. To kolejny miesiąc, w którym notowane są temperatury wyraźnie przekraczające średni poziom z lat wcześniejszych.

Według danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) tegoroczny styczeń był najcieplejszym styczniem w historii oraz ósmym z rzędu, który przekroczył dotychczasowe rekordy temperatur. W przypadku temperatury powierzchni morza jest to już dziesiąty rekordowy miesiąc z rzędu. Naukowcy szacują, że tendencja będzie się dalej utrzymywać, co oznacza, że bieżący rok może obfitować w kolejne rekordy, a luty przyniósł kolejne.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Planeta
Na Antarktydzie znaleziono pierwszy w historii bursztyn. Ma 90 milionów lat
Planeta
Mikroplastik może zmieniać pogodę i klimat na Ziemi? Nowe wyniki badań
Planeta
Eksperci: Przekroczyliśmy próg 1,5 stopnia Celsjusza. Co to oznacza dla klimatu?
Planeta
Triumf giganta paliwowego w sądzie. Nie będzie nakazu obniżenia emisji CO2
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Planeta
Polacy zmęczeni zmianami klimatu? Nowy raport pokazuje zmianę nastrojów