Pogoda na Trzech Króli. Lodowaty podmuch z Rosji wedrze się nad Polskę

Jaka pogoda będzie w Polsce na Trzech Króli? Prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości – idzie solidne ochłodzenie. To zasługa arktycznych mas powietrza, znad północnej Rosji i Skandynawii.

Aktualizacja: 04.01.2024 19:34 Publikacja: 04.01.2024 13:18

Na początku roku zima wróciła na Podlasie.

Na początku roku zima wróciła na Podlasie.

Foto: Artur Reszko/PAP

Święto Trzech Króli w tym roku wypada w sobotę, ale i tak wielu Polaków traktuje je jak przedłużenie okresu świątecznego. Do tego za moment zaczynają się ferie szkolne, zatem dla wielu osób prognoza pogody staje się szczególnie istotna. Jaka będzie pogoda w najbliższy weekend, gdy wypada święto Trzech Króli?  

Prognoza pogody w Polsce na święto Trzech Króli. Idą mrozy 

Od tygodni w mediach pojawiają się informacje o srogich mrozach, które paraliżują wiele regionów Rosji. Pękające rury, samochody, które odmawiają współpracy, kłopoty na kolei – to rzeczywistość wielu rosyjskich miast, miasteczek i wsi. 

W ostatnich dniach srogie mrozy dotknęły między innymi Petersburg, ale arktyczne masy powietrza to obecnie problem nie tylko w Rosji. Także Skandynawia boryka się z rekordowo niskimi temperaturami.

Czytaj więcej

Wielki mróz w Rosji. W Petersburgu padł historyczny rekord

Wygląda na to, że w najbliższych dniach zimno zrobi się także w Polsce – wynika z nowego komunikatu IMGW. W czasie tegorocznego święta Trzech Króli nad Polskę napłynie zimne powietrze. Szczególnie odczują to mieszkańcy północno-wschodnich regionów kraju.

„W najbliższych dniach spodziewamy się powrotu zimy z silnym mrozem i opadami śniegu. Spływ mroźnej masy powietrza z północy Europy spowoduje duże spadki temperatury, nocami nawet do –21°C, –18°C, zwłaszcza na północnym wschodzie i na krańcach południowych kraju” – informuje IGMW w najnowszym komunikacie z prognozą pogody na najbliższe dni. To zasługa mroźnego mas powietrza, który paraliżują w tej chwili północ Rosji, kraje bałtyckie i Skandynawię.

6 stycznia temperatura będzie jeszcze zróżnicowana – od -5 stopni na północnym wschodzie do 4-7 stopni na południowym wschodzie. Uderzenie zimna przyjdzie 7 stycznia – prognozuje IMGW. W nocy na północnym wschodzie temperatura spadnie do -18 stopni Celsjusza. W poniedziałek i wtorek będzie jeszcze zimniej – do -21 stopni na północno-wschodnim krańcu Polski. W kolejnych dniach powinno zrobić się nieco cieplej, ale mróz na wschodzie i północy Polski nie ustąpi.

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?