Śnieg może stać się bielszy. To dobra wiadomość dla planety

Naukowcy są zdania, że w najbliższych latach możemy spodziewać się tego, że zimą śnieg będzie bardziej biały. Co to oznacza?

Publikacja: 24.10.2023 09:36

Śnieg może stać się bielszy. To dobra wiadomość dla planety

Foto: AdobeStock

Opady to pewnego rodzaju mechanizm samooczyszczania się atmosfery – woda, która spada na ziemię, zabiera bowiem ze sobą drobinki zanieczyszczeń. Spalanie paliw kopalnych sprawia zaś, że w powietrzu jest między innymi więcej cząsteczek sadzy. Ta osiada później na pokrywie śnieżnej, co powoduje, że staje się ona ciemniejsza. Taka sytuacja prowadzi do tego, że promienie słoneczne są pochłaniane i przyspieszają proces topnienia pokrywy.

Warto zaznaczyć, że pokrywa śnieżna odgrywa niezwykle istotną rolę zarówno w globalnej równowadze termicznej, jak i w rozkładzie lokalnych temperatur. Wysokie albedo śniegu – zdolność do odbijania promieni słonecznych – a także właściwości izolacyjne pokrywy śnieżnej, wpływają na obniżenie temperatury na powierzchni, spowalniając tym samym postępowanie zmian ziemskiego klimatu.

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature Communications” sugerują, że dzięki zmniejszaniu zanieczyszczenia sadzą, do końca tego stulecia śnieg może stać się czystszy, a więc i bardziej biały. Pozytywnym tego skutkiem będzie między innymi wzrost albedo zaśnieżonych powierzchni. Co to oznacza? Większa ilość promieniowania będzie odbijana w przestrzeń kosmiczną, zamiast być pochłaniana i przyczyniać się do zwiększenia stopnia ocieplenia klimatu.

Czytaj więcej

Lato 2023 najcieplejsze w historii pomiarów. "Rozpoczęło się załamanie klimatu”

Bielszy śnieg może pomóc zrównoważyć niektóre skutki zmian klimatu

Jak pisze Zielona Interia, powołując się na badania przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Laboratorium Pacific Northwest Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, w najbliższych latach zimą możemy się spodziewać bielszego śniegu. Wykorzystując dostępne dane, eksperci stworzyli model trendów pokrywy śnieżnej dla zachodniej części Stanów Zjednoczonych oraz Wyżyny Tybetańskiej w latach 2015-2100.

Naukowcy prognozują, że zależnie od stopnia zmniejszenia wykorzystania paliw kopalnych, mówić będzie można o utracie od 15 do 58 procent pokryw śnieżnej. Jednocześnie zmniejszyć się może jednak także stopień zanieczyszczenia środowiska sadzą. Jeśli faktycznie się to stanie, pod koniec stulecia śnieg może stać się dużo czystszy – a więc i jaśniejszy – niż jest obecnie. A to może pomóc zrównoważyć część tragicznych skutków zmian klimatu. 

Badacze zaznaczają, że czystszy śnieg to korzyść zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska – przede wszystkim na obszarach, gdzie stanowi on cenny rezerwuar wody pitnej. Eksperci zauważają, że przez kryzys klimatyczny wzrasta zanieczyszczenie dymem z pożarów. Mimo to mają oni jednak nadzieję, że nie wpłynie to bardzo na wyniki prognoz – zwłaszcza, że ich badania skupiają się na sezonie śnieżnym, który trwa od grudnia do maja, a więc w czasie, gdy pożary występują dużo rzadziej. 

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?