Lato 2023 najcieplejsze w historii pomiarów. "Rozpoczęło się załamanie klimatu”

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że trzy miesiące tegorocznego lata na półkuli północnej były najgorętszym okresem w historii prowadzenia pomiarów temperatury na Ziemi.

Publikacja: 06.09.2023 13:33

Lato 2023 najcieplejsze w historii pomiarów. "Rozpoczęło się załamanie klimatu”

Foto: AdobeStock

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) potwierdziła to, co przewidywali eksperci – trzy miesiące tegorocznego lata na półkuli północnej były najgorętszym okresem w historii prowadzenia pomiarów temperatury na naszej planecie. 

Jak podkreślono, cały 2023 rok jest drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Na miejscu pierwszym znalazł się rok 2016 – wówczas na wyższe temperatury wpływało zjawisko pogodowe El Nino.

Czytaj więcej

Upały 100 razy bardziej prawdopodobne przez zmiany klimatu

Lato 2023 było najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów temperatury na Ziemi

W komunikacie WMO możemy przeczytać, że tegoroczny sierpień był nie tylko najcieplejszym sierpniem, jaki został kiedykolwiek odnotowany, ale także drugim najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów, zaraz za lipcem 2023 - wynika z danych programu Copernicus Climate Change Service (C3S). Program realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Jak zaznaczono, średnia temperatura tegorocznego sierpnia była aż o około 1,5 stopnia wyższa niż średnia notowana w latach 1850-1900.

Zarówno dane C3S, jak i WMO pokazują, że w sierpniu rekordową wartość – niemal 21 stopni Celsjusza – osiągnęła też średnia temperatura powierzchni oceanów. Co więcej, zasięg lodu arktycznego w minionym miesiącu był rekordowo niski – o 12 proc. mniejszy niż średnia dla tego miesiąca.

Do danych odniósł się sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Jak podkreślił, „rozpoczęło się załamanie klimatu”. - Badacze od dawna ostrzegali przed konsekwencjami naszego uzależnienia od paliw kopalnych - powiedział. - Nasz klimat załamuje się szybciej, niż jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić, towarzyszą temu ekstremalne zjawiska pogodowe, które dotykają każdy zakątek planety - dodał i zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba, by światowi przywódcy zwiększyli nacisk na sprawy związane z klimatem. 

Czytaj więcej

Rekordowa fala upałów w Indiach i Pakistanie. Prawie 50°C

Druga najcieplejsza zima w historii Europy

Wcześniej w opublikowanych przez Copernicus Climate Change Service raportach z badań naukowcy ostrzegali, że mamy za sobą drugą najcieplejszą zimę w historii Europy. Eksperci podkreślali, że rekordowe temperatury w styczniu i lutym będą miały poważne konsekwencje, szczególnie w nadchodzących miesiącach. "Należy przygotować się na suszę" – wskazywali. 

Średnia temperatura w Europie od grudnia do lutego była aż o 1,4 st. Cel. wyższa od średniej z lat 1991-2020 dla sezonu zimowego. Jak zaznaczali badacze, pod koniec grudnia i na początku stycznia, Europa doświadczyła zimowej fali upałów. Odnotowano wówczas rekordowo wysokie temperatury zimowe w niemal wszystkich krajach kontynentu. 2 stycznia w Europie pobito setki rekordów temperatury. W szwajcarskim mieście Altdorf termometry wskazały 19,2 st. Cel. – to najwyższa temperatura w historii pomiarów w tym miejscu.

Temperatury były szczególnie wysokie w Europie wschodniej i na północy krajów nordyckich. Podczas gdy uogólnione temperatury były powyżej normy, w niektórych regionach kontynentu były one poniżej średniej – chodzi między innymi o część Rosji i Grenlandii.

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?